"Przewodnik ksenofoba" to seria zabawnych i pouczających książeczek, opisujących wyjątkowe cechy, zalety i słabości różnych narodów. Szczere i lekko kpiące teksty stanowią gwarantowane lekarstwo na ksenofobię. Lektura obowiązkowa dla turystów i wszystkich ciekawych świata. Przewodnik pokazuje, jak inni postrzegają cechy narodowe Polaków.
1. „Dlaczego podskakuję” Naoki Higashida
Autorem książki jest 13-latek z Japonii. Naoki Higashida ma autyzm i uczęszczał do szkół specjalnych. Naoki pisze opowiadania, prowadzi bloga, którego aktualizuje niemal codziennie i prowadzi pogadanki na temat autyzmu. Chłopak nie mówi, ale komunikuje się za pomocą wybierania znaków na tablicy.
2. „Barwne cienie i nietoperze” Alex Brauns
Alex Brauns jest pisarzem i reżyserem, pochodzi z Niemiec. Mężczyzna ma diagnozę Zespołu Aspergera i w książce “Barwne cienie i nietoperze” opisuje swoje postrzeganie świata.
3. „Byłam dzieckiem autystycznym” Temple Grandin
Temple Grandin jest osobą znaną jako utalentowana profesor, która opracowuje metody humanitarnej hodowli zwierząt. Jest osobą z autyzmem i angażuje się w rozpowszechnianie wiedzy o autyzmie. Książka “Byłam dzieckiem autystycznym” jest autobiografią. W 2010 roku wyprodukowano film biograficzny “Temple Grandin”, który był wielokrotnie nagradzany, w tym Złotym Globem i 7 statuetkami Emmy.
4. „Świry, dziwadła i Zespół Aspergera” Lucke Jackson
Luke Jackson miał 14 lat w momencie publikacji książki, która opowiada o jego doświadczeniach, jako nastolatka z Zespołem Aspergera. Książka porusza wiele tematów i jest ciekawą lekturą także dla rodziców i nauczycieli. Luke pisze w lekki sposób, z dużym dystansem do siebie, swój autyzm opisuje jako dar.
5. „Nikt Nigdzie” Donna Williams
Donna Williams pochodzi z Australii, z zawodu jest nauczycielem, prowadzi wykłady i angażuje się w działalność na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin, jest artystką i pisarką – wydała płytę, wykonuje rzeźby, napisała 4 książki. Donna ma autyzm i w 1992 opublikowała swoją pierwszą książkę autobiograficzną “Nikt nigdzie”. W tamtych latach dużo mniej mówiło się o autyzmie, książka stała się międzynarodowym bestselerem.
Inne propozycje:
Część książek jest pisana przez osoby z autyzmem, część przez rodziców, bliskich lub niezależnych autorów, część zawiera elementy fikcji a część to opowieści biograficzne – wszystkie opisują świat widziany z unikalnej perspektywy osób ze spektrum autyzmu. Wspaniały, obszerny zbiór – dziękujemy i zapraszamy do przeglądania.
- “Materia autyzmu” Judith Bluestone
- “Gdybym mógł z wami rozmawiać” Dietmar Zöller
- „Chłopiec z Saturna” Peter Schmidt
- „Kaktus na walentynki” Peter Schmidt
- „Patrz mi w oczy” John Elder Robison
- „Błysk” Kristine Barnett
- „Urodziłem się pewnego błękitnego dnia” Daniel Tammet
- „Koci świat ASD” Katja
- „Wychowujemy Misiaka” John Elder Robison
- „Szukaj mnie wśród szleńców” Krystian Głuszko
- „Spektrum” Krystian Głuszko
- „Odnaleźć Kansas” Aaron Likens
- „Przyjaciele zwierząt” Anton Marklund
- „10 rzeczy, o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem” Ellen Notbohm
Darmowy e-book : https://www.impulsoficyna.com.pl/pedagogika-ogolna/2341-1855-spotkania-z-innymi-czytanki-do-edukacji-miedzykulturowej-e-book-pdf.html
Wydawnictwo pedagogiczne - Oficyna Wydawnicza „Impuls” oferuje bezpłatny e-book Przemysława Pawła Grzybowskiego pt. „Spotkania z Innymi”.
Jak czytamy w opisie publikacji: „To bogato ilustrowany zbiór siedemnastu czytanek o osobach wyróżniających się pod pewnym względem, zwykle postrzeganych jako niezrozumiałe, dziwaczne, wręcz niebezpieczne, będących tematem plotek i stereotypowych opinii – często niesprawiedliwych i krzywdzących...Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6–10 lat. Może służyć rodzinie w domowym zaciszu lub na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych dla uczniów w klasach 0–III. Z pewnością zainteresuje nauczycieli, studentów nauk społecznych i humanistycznych, animatorów świetlic i kół zainteresowań, członków organizacji pozarządowych, wolontariuszy itp. Oprócz czytanek zawiera poradnik metodyczny, listy lektur uzupełniających dla dzieci i dorosłych oraz wykaz stron internetowych z materiałami do edukacji międzykulturowej".
Na stronie wydawnictwa są dostępne wersje językowe: polska, esperanto, kurdyjska sinti, perska, a także ukraińska i rosyjska (wydane pod patronatem Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy).
Dokument "Edukacja globalna i antydyskryminacyjna w polskich szkołach" opracowany i opublikowany w kwietniu 2021roku przez Fundację Szkoła z Klasą stanowi raport z badań przeprowadzonych wśród dzieci i młodzieży w wieku 6-19 lat.
Raport Fundacji Rozwoju MOTYLARNIA dotyczący prowadzonej w polskich szkołach edukacji antydyskryminacyjnej w ramach projektu Akademia Równości i Różnorodności
Tematyką edukacji antydyskryminacyjnej zajmuje się również Centrum Edukacji Obywatelskiej. W obszarze Ucz otwartości, autorzy chcą wspierać nauczycieli i nauczycielki, uczniów i uczennice oraz inne osoby ze szkolnej społeczności, by w swojej szkole czuli się bezpiecznie i byli traktowani z szacunkiem.
"Dobre praktyki antydyskryminacyjne nauczycieli i nauczycielek współpracujących z Centrum Edukacji Obywatelskiej"- Centrum Edukacji Obywatelskiej wspiera nauczycieli i nauczycielki w realizacji projektów uczniowskich o tematyce równościowej, antydyskryminacyjnej, wielokulturowej i związanej z różnorodnością społeczną. Zachęcamy do zapoznania się z relacjami szkolnych koordynatorów i koordynatorek, może zainspirują do wdrożenia w swojej placówce.
"Antydyskryminacja- Pakiet Edukactjny"- Powstał podczas projektu twinningowego „Wzmacnianie polityki antydyskryminacyjnej w Polsce”, prowadzonego wspólnie przez reprezentującego polskie władze Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn i austriackiego partnera — Instytut Praw Człowieka im. Ludwiga Boltzmanna (Ludwig Boltzmann Institute of Human Rights) w ramach programu wzmocnienia instytucjonalnego PHARE 2002. Pakiet wydany przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli może być przydatny w pracy z różnymi grupami odbiorców dorosłych i młodzieżowych. Zawiera nie tylko propozycje programu jednego szkolenia czy warsztatu, ale także pogłębione informacje na temat dyskryminacji. Jego celem jest rozpowszechnienie zagadnień związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji i zainteresowanie tym problemem trenerów, którym bliska jest tematyka praw człowieka i edukacja obywatelska.
"Edukacja antydyskryminacyjna. Podręcznik trenerski" pod redakcją Mai Branki i Dominiki Cieślikowskiej.
Podręcznik został podzielony na dwie części. W pierwszej z nich, zaadresowanej do osób prowadzących, porządkujemy wiedzę, by mówić jednym językiem. Druga część to zestaw sześciu modułów, które przeprowadzane kolejno pozwolą zaplanować i przygotować działanie najbliższym otoczeniu. Ważne jest, by realizować moduły w proponowanej kolejności."
"Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas już w 2012 roku wskazywała w liście do regionalnych kuratoriów oświaty, że edukacja antydyskryminacyjna musi stać się ważnym, świadomym działaniem podnoszącym wiedzę, umiejętności i wpływającym na postawy, mające na celu przeciwdziałanie dyskryminacji i przemocy oraz wspieranie równości i różnorodności.
Joanna Kluzik-Rostkowska w liście otwartym do środowiska nauczycielskiego z okazji Dnia Praw Człowieka w grudniu 2014: Kształcenie i wychowywanie młodego pokolenia w przekonaniu o równości wszystkich ludzi bez względu na płeć, pochodzenie rasowe lub etniczne, religię, przekonania, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną to jedyna droga w rozwoju świadomego, odpowiedzialnego i demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego"
Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem konferencji "Równa szkoła- szkoła bez dyskryminacji", która odbyła się w dniach 25-26.05.2015r.
Przed nauczycielami i wychowawcami stoją trudne zadania ułatwienia dzieciom pochodzenia ukraińskiego integracji z klasami, do których trafią, a także zadbania o to, by nie były narażone na dyskryminację związaną z ich narodowością. Wydawnictwo Nowa Era przedstawiło praktyczne ćwiczenia budujące postawy równościowe i zachęcające do tolerancji, w tym bajki terapeutyczne do wykorzystania w pracy z uczniami.
Pliki do pobrania: