ORIGAMI – techniką, która rozwija i otwiera na kulturę Dalekiego Wschodu

Origami powstało w VI w. n. e. w Chinach, mimo to nie Chiny lecz Japonia jest uznawana za kolebkę sztuki składania papieru. W Japonii origami pojawiło się już w VII w. za sprawą mnichów, którzy wraz z umiejętnością produkcji papieru zaszczepili u Japończyków zamiłowanie do jego składania.
Zapraszamy NAUCZYCIELI bydgoskich szkół podstawowych do wzięcia udziału w warsztatach origami pod okiem animatorów i instruktorów z Bydgoskiego Klubu Origami "ORIZURU".

Czytaj więcej!

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

"Życzliwe słowa mogą być krótkie i łatwe do wymówienia, ale ich echa są naprawdę nieskończone"
[Matka Teresa]

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień określany także Dniem Dobrych Uczynków to święto obchodzone na całym świecie (w około 180 krajów) 21 listopada. Zachęcamy do zapoznania się z jego historią, dlaczego życzliwość jest taka ważna oraz dołącz do akcji.
Dobrego dnia!

Czytaj więcej!

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, to okazja, aby z uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka, jako małego człowieka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, ale także to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane.

Czytaj więcej!

I Spotkanie z kulturą...

Bydgoszcz to miasto, w którym mieszały i mieszają się różne i wciąż żywe kultury. Nieznajomość tradycji i zwyczajów danej kultury, jej odmienność od ogólnie nam znanych powoduje często niewłaściwy osąd jednostki, wyeliminowanie jej z grupy rówieśniczej, dokuczanie, obrażanie, pogardę itd. Celem cyklicznych „Spotkań z kulturą…” będzie poszukiwanie wiedzy, rozwijanie świadomości kulturowej oraz kształtowanie postawy otwartości na różnorodność kulturową, a tym samym zapobieganie dyskryminacji.
Wędrówkę po świecie różnorodności kulturowej Bydgoszczy rozpoczynamy od Fordonu, gdzie w XIX w. blisko 70% mieszkańców stanowili Żydzi. Wiele elementów bydgoskiej architektury to ślad żydowskich artystów czy architektów. Przykładem jest jeden z symboli miasta- pomnik Łuczniczki nierozerwalnie wiąże się z osobą jej fundatora- Lewina Louisa Aronsohna- niemieckiego bankiera pochodzenia żydowskiego, wieloletniego członka Rady Miejskiej, posła do sejmu pruskiego.

Czytaj więcej!

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

„Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka"– to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.Każdy, kimkolwiek i gdziekolwiek jest, ma prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia psychicznego. To prawo do ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, dostępnej, akceptowalnej i dobrej jakości opieki oraz do wolności, niezależności i włączenia do społeczności.
Kiedy boli nas brzuch, głowa czy ząb idziemy do lekarza specjalisty, bo wiemy, że on nam pomoże. Zdolność właściwego funkcjonowania człowieka w sferze emocjonalnej, kognitywnej i społecznej jest warunkiem dobrego zdrowia i samopoczucia. Dlaczego zatem z taką obawą stoimy przed decyzją, by udać się do lekarza psychiatry, kiedy widzimy, że w tej dziedzinie potrzebna jest nam porada, wsparcie, leczenie? W świadomości społeczeństwa bardzo często istnieje przekonanie, że choroby natury psychicznej to coś nienaturalnego, przerażającego i występującego rzadko. Czy to słuszna postawa?

Czytaj więcej!