Dzień godności osób z niepełnosprawnością intelektualną

5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Święto to zostało ustanowione po to, aby pokazać solidarność z osobami z zaburzeniami intelektualnymi, a także zasygnalizować, z jakimi problemami mierzą się osoby niepełnosprawne we współczesnym świecie. To wyjątkowa okazja, aby zwrócić uwagę na to, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym.

Czytaj więcej!

ZERO DLA DYSKRYMINACJI! Rozstrzygnięcie konkursów

ZERO DLA DYSKRYMINACJI! trwa. Rozstrzygnęliśmy konkursy: plastyczny, fotograficzny i literacki. A było to trudne zadanie....

Czytaj więcej!

NA AUTYZM SIĘ NIE CHORUJE, AUTYZM SIĘ MA.

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, jako jeden z kilku oficjalnych dni ONZ poświęconych kwestiom zdrowotnym. Tego dnia odbywa się wiele akcji i inicjatyw, które mają na celu zwrócenie uwagi na ważne problemy, z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu oraz ich rodziny, takie jak brak zrozumienia czy wykluczenie społeczne. Jedną z symbolicznych akcji tego dnia jest podświetlanie budynków na niebiesko i różowo, tak aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę ważną kwestię. Róż i niebieski mają pokazać, że autyzm nie ma płci, a w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wspieramy wszystkich jednakowo. W pozostałych działach naszej strony umieściliśmy propozycje literackie i filmowe podejmujące ten temat. Zachęcamy do lektury.
Warto jednak podkreślić, że równość i szacunek dla osób w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją, ale stałym celem naszej społeczności.

Czytaj więcej!

ZERO dla dyskryminacji! Konkursy

Światowy Dzień "ZERO DLA DYSKRYMINACJI" trwa. Mimo, że był obchodzony 1. marca, zapraszamy wszystkich uczniów bydgoskich szkół i placówek oświatowych do udziału w konkursach związanych z krzewieniem tolerancji dla różnorodności.

Czytaj więcej!

ZERO dla dyskryminacji!

1 marca obchodzimy święto „Zero dla Dyskryminacji” ustanowione w 2014 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jest to dobra okazja, by kolejny raz przypomnieć, że w Polsce przed dyskryminacją chroni nas przede wszystkim Konstytucja, której ustęp drugi artykułu 32 jasno precyzuje, że „nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Czytaj więcej!