ZERO dla dyskryminacji!

1 marca obchodzimy święto „Zero dla Dyskryminacji” ustanowione w 2014 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jest to dobra okazja, by kolejny raz przypomnieć, że w Polsce przed dyskryminacją chroni nas przede wszystkim Konstytucja, której ustęp drugi artykułu 32 jasno precyzuje, że „nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Czytaj więcej!

21 lutego Dniem Języka Ojczystego

W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące. Promowaniem i upowszechnianiem języka polskiego poza granicami kraju zajmują się instytucje podległe i nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki – Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. W sposób szczególny działania te wspiera powołany w 2022 r. Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

Czytaj więcej!

Wyniki konkursu "Różni ludzie- równe prawa"

Rozstrzygnęliśmy pierwszy konkurs dla dzieci i młodzieży bydgoskich szkół podstawowych podejmujący trudny temat, jakim jest przeciwdziałanie nierównemu tratowaniu. Zobaczcie jak ten temat widzą dzieci...

Czytaj więcej!

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Każdy człowiek ma swoje prawa, które go chronią i pozwalają funkcjonować w społeczeństwie . Trzecia Sesja Ogólnego Zgromadzenia ONZ, obradująca w Paryżu, uchwaliła 10 grudnia 1948 roku Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten stanowi niewątpliwie jedno z największych i najtrwalszych osiągnięć ONZ. Przetłumaczona na większość języków świata Powszechna Deklaracja Praw Człowieka zbiera oraz porządkuje osiągnięcia i postulaty człowieka, który od wielu setek lat toczy nieskończoną jeszcze walkę o swoją wolność i swoją godność.
Bydgoskie placówki oświatowe również włączają się w obchody.

Czytaj więcej!

Przydatne definicje

Świadomość rozpoczyna się od wiedzy! Preambuła ustawy Prawo Oświatowe mówi: "Oświata w Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wspólne dobro całego społeczeństwa; kieruje się zasadami zawartymi w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także wskazaniami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji o Prawach Dziecka". Zatem poznajmy najważniejsze pojęcia, by przeciwdziałać dyskryminacji w szkole.

Czytaj więcej!