I Spotkanie z kulturą...

Bydgoszcz to miasto, w którym mieszały i mieszają się różne i wciąż żywe kultury. Nieznajomość tradycji i zwyczajów danej kultury, jej odmienność od ogólnie nam znanych powoduje często niewłaściwy osąd jednostki, wyeliminowanie jej z grupy rówieśniczej, dokuczanie, obrażanie, pogardę itd. Celem cyklicznych „Spotkań z kulturą…” będzie poszukiwanie wiedzy, rozwijanie świadomości kulturowej oraz kształtowanie postawy otwartości na różnorodność kulturową, a tym samym zapobieganie dyskryminacji.
Wędrówkę po świecie różnorodności kulturowej Bydgoszczy rozpoczynamy od Fordonu, gdzie w XIX w. blisko 70% mieszkańców stanowili Żydzi. Wiele elementów bydgoskiej architektury to ślad żydowskich artystów czy architektów. Przykładem jest jeden z symboli miasta- pomnik Łuczniczki nierozerwalnie wiąże się z osobą jej fundatora- Lewina Louisa Aronsohna- niemieckiego bankiera pochodzenia żydowskiego, wieloletniego członka Rady Miejskiej, posła do sejmu pruskiego.

Czytaj więcej!

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

„Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka"– to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.Każdy, kimkolwiek i gdziekolwiek jest, ma prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia psychicznego. To prawo do ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego, dostępnej, akceptowalnej i dobrej jakości opieki oraz do wolności, niezależności i włączenia do społeczności.
Kiedy boli nas brzuch, głowa czy ząb idziemy do lekarza specjalisty, bo wiemy, że on nam pomoże. Zdolność właściwego funkcjonowania człowieka w sferze emocjonalnej, kognitywnej i społecznej jest warunkiem dobrego zdrowia i samopoczucia. Dlaczego zatem z taką obawą stoimy przed decyzją, by udać się do lekarza psychiatry, kiedy widzimy, że w tej dziedzinie potrzebna jest nam porada, wsparcie, leczenie? W świadomości społeczeństwa bardzo często istnieje przekonanie, że choroby natury psychicznej to coś nienaturalnego, przerażającego i występującego rzadko. Czy to słuszna postawa?

Czytaj więcej!

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzony 1 października został ustanowiony 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Rezolucja 45/106 została przyjęta w następstwie innych inicjatyw ONZ na rzecz osób starszych, takich jak Międzynarodowy Wiedeński Plan Działania dotyczący Osób Starszych, przyjęty w 1982 roku przez Światowe Zgromadzenie na Temat Osób Starszych i zatwierdzony w tym samym roku przez Zgromadzenie Ogólne.

Czytaj więcej!

Jak przebiegał I Festiwal Integracyjny "Łączy nas różnorodność"

16.06.2023r. na terenie Zespołu Szkół nr 32 w Bydgoszczy gościliśmy przedstawicieli bydgoskich szkół. Uczniowie włączyli się w szereg atrakcji zarówno indywidualnych, jak i wymagających współpracy zespołowej. Zachęcamy do obejrzenia relacji zdjęciowej i filmowej z tego wydarzenia.

Czytaj więcej!

Wyniki konkursów

Rozstrzygnięcie konkursów okołofestiwalowych. Zapraszamy.

Czytaj więcej!