Świąteczne rozmaitości po japońsku, czyli II Spotkanie z kulturą...Kultura japońska. za nami
Warsztaty origami dla nauczycieli szkół podstawowych w ramach "II Spotkania z Kulturą. Kultura japońska." już za nami. Zaczęło się od kawałka papieru, a skończyło na pięknych kompozycjach świątecznych. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją.
Czytaj więcej!Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
"Życzliwe słowa mogą być krótkie i łatwe do wymówienia, ale ich echa są naprawdę nieskończone"
[Matka Teresa]
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień określany także Dniem Dobrych Uczynków to święto obchodzone na całym świecie (w około 180 krajów) 21 listopada. Zachęcamy do zapoznania się z jego historią, dlaczego życzliwość jest taka ważna oraz dołącz do akcji.
Dobrego dnia!
ORIGAMI – techniką, która rozwija i otwiera na kulturę Dalekiego Wschodu, czyli II Spotkanie z kulturą... Kultura japońska.
Origami powstało w VI w. n. e. w Chinach, mimo to nie Chiny lecz Japonia jest uznawana za kolebkę sztuki składania papieru. W Japonii origami pojawiło się już w VII w. za sprawą mnichów, którzy wraz z umiejętnością produkcji papieru zaszczepili u Japończyków zamiłowanie do jego składania.
Zapraszamy NAUCZYCIELI bydgoskich szkół podstawowych do wzięcia udziału w warsztatach origami pod okiem animatorów i instruktorów z Bydgoskiego Klubu Origami "ORIZURU".
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, to okazja, aby z uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka, jako małego człowieka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, ale także to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane.
Czytaj więcej!I Spotkanie z kulturą...
Bydgoszcz to miasto, w którym mieszały i mieszają się różne i wciąż żywe kultury. Nieznajomość tradycji i zwyczajów danej kultury, jej odmienność od ogólnie nam znanych powoduje często niewłaściwy osąd jednostki, wyeliminowanie jej z grupy rówieśniczej, dokuczanie, obrażanie, pogardę itd. Celem cyklicznych „Spotkań z kulturą…” będzie poszukiwanie wiedzy, rozwijanie świadomości kulturowej oraz kształtowanie postawy otwartości na różnorodność kulturową, a tym samym zapobieganie dyskryminacji.
Wędrówkę po świecie różnorodności kulturowej Bydgoszczy rozpoczynamy od Fordonu, gdzie w XIX w. blisko 70% mieszkańców stanowili Żydzi. Wiele elementów bydgoskiej architektury to ślad żydowskich artystów czy architektów. Przykładem jest jeden z symboli miasta- pomnik Łuczniczki nierozerwalnie wiąże się z osobą jej fundatora- Lewina Louisa Aronsohna- niemieckiego bankiera pochodzenia żydowskiego, wieloletniego członka Rady Miejskiej, posła do sejmu pruskiego.