I Spotkanie z kulturą...

2 [m]

 

  „I SPOTKANIE Z KULTURĄ… Kultura żydowska”

Bydgoszcz to miasto, w którym mieszały i mieszają się różne i wciąż żywe kultury. Nieznajomość tradycji i zwyczajów danej kultury, jej odmienność od ogólnie nam znanych powoduje często niewłaściwy osąd jednostki, wyeliminowanie jej z grupy rówieśniczej, dokuczanie, obrażanie, pogardę itd. Celem cyklicznych „Spotkań z kulturą…” będzie poszukiwanie wiedzy, rozwijanie świadomości kulturowej oraz kształtowanie postawy otwartości na różnorodność kulturową, a tym samym zapobieganie dyskryminacji.

Wędrówkę po świecie różnorodności kulturowej Bydgoszczy rozpoczynamy od Fordonu, gdzie w XIX w. blisko 70% mieszkańców stanowili Żydzi. Wiele elementów bydgoskiej architektury to ślad żydowskich artystów czy architektów. Przykładem jest jeden z symboli miasta- pomnik Łuczniczki nierozerwalnie wiąże się z osobą jej fundatora- Lewina Louisa Aronsohna- bankiera, wieloletniego członka Rady Miejskiej, posła do sejmu pruskiego.

Wraz z Zespołem Szkolno- Przedszkolnym nr 1 zapraszamy dzieci i młodzież bydgoskich szkół podstawowych do poznania tej starej, niezwykle aktywnej kultury. Pierwszą z propozycji jest uczestnictwo w konkursach:

  1. Symbole żydowskie- konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 REGULAMIN
  2. „Śladami bydgoskich Żydów”- konkurs fotograficzny dla uczniów klas 4-8 REGULAMIN

Prace należy dostarczyć do 23.11.2023r. do ZSP1, ul. T.Bora-Komorowskiego 2.

 

30 listopada 2023r. zapraszamy do aktywnego udziału grup szkolnych w „I Spotkaniu z kulturą… Kultura żydowska”. Miejsce wydarzenia: ZSP1 ul. Bora-Komorowskiego 2. 

Plan spotkania:

1. g. 9:45 rozpoczęcie spotkania.
2. g.10:00

    I grupa

Udział w prelekcji dotyczącej kultury żydowskiej na terenie Bydgoszczy poprowadzonej przez p. Damiana Rączkę- wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, Lidera Dialogu Polsko-Żydowskiego. Quiz  wiedzy o kulturze żydowskiej.

    II grupa

Udział w warsztatach (4 grupy warsztatowe):

  1. Malowanie dużej flagi i tworzenie małych flag
  2.  „Żydowskie miejsca w drobnych elementach”, czyli układanie puzzli
  3. Warsztaty języka hebrajskiego
  4. Warsztaty taneczne „Hava Nagila”

3. 11:00 zamiana grup
4. 12:00-12:15 przerwa

5. 12:15 ogłoszenie wyników quizu oraz konkursów: plastycznego i fotograficznego, wręczenie nagród.
6. 12:30- wyjście chętnych grup do synagogi w Starym Fordonie. Wymagana deklaracja- formularz poniżej.

 

Ze względów organizacyjnych liczba miejsc dla uczestników spotkania jest ograniczona, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń. Prosimy opiekunów dokonujących zgłoszenia o zadeklarowanie udziału w zwiedzaniu synagogi. ZGŁOSZENIE

 

 Nasi WPÓŁORGANIZATORZY I PARTNERZY:

 3 [m]    4 [m]