Warsztat o module tematycznym „Spektroskopia w analizie leków” (1 i 2)
28.10.2023 i 4.11.2023 odbył się piętnastogodzinny cykl laboratoriów organizowanych dla najzdolniejszych uczniów bydgoskich szkół ponadpodstawowych w ramach Grantu "Zdolny uczeń na uczelni" Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy". Spotkania realizowane były na Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.
Zagadnienia pierwszego laboratorium dotyczyły spektrometrii mas w analizie produktów leczniczych: analizy jakościowo-ilościowej substancji czynnych (leków) w ustroju człowieka, np. we krwi lub innym materiale biologicznym umożliwiającej ocenę podstawowych parametrów farmakokinetycznych; planowania do realizacji badania opisującego losy leku od momentu przyjęcia dawki leku, poprzez jego wchłanianie, dystrybucję w ciele pacjenta, metabolizm oraz usuwanie z organizmu człowieka. Analiza jakościowo-ilościowa została wykonana z zastosowaniem ultra-sprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej z tandemową spektrometrią mas. W trakcie warsztatów został szczegółowo omówiony proces LADME opisujący losy leku w organizmie oraz aparatura analityczna wykorzystywana w badaniu substancji czynnych w materiale biologicznym.
Tematyka drugiego laboratorium dotyczyła natomiast chromatografii cieczowowej w analizie jakości produktów leczniczych. Zapewnienie odpowiednich procedur oraz odpowiedniej klasy czystości surowców podczas produkcji leków gwarantuje jego wysoką jakość oraz bezpieczeństwo jego stosowania. Jakość leku jest bardzo ważnym elementem, który podlega kontroli zarówno podczas jego produkcji jak również podczas okresu jego przydatności do spożycia. Analiza jakościowo-ilościowa została wykonana z zastosowaniem ultra-sprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej ze spektroskopią w zakresie UV-VIS. W trakcie warsztatów został szczegółowo omówiony proces kontroli jakości leków oraz aparatura analityczna wykorzystywana w badaniu czystości substancji aktywnych w wybranej postaci leku.
Prowadzący: Prof. dr hab. Michał Marszałł.