Warsztat o module tematycznym „Projektuj i wydrukuj w 3D” - relacja po spotkaniach
Sześćdziesięciogodzinny cykl warsztatów organizowanych dla uczniów bydgoskich szkół podstawowych w listopadzie i grudniu 2022 w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy" odbył się na Politechnice Bydgoskiej.
Technologia druku 3D, a szczególnie projektowanie i wytwarzanie w technologii FDM (Fused Depositon Modeling) zyskała kolejnych sympatyków. Pierwsze zajęcia miały formę wykładowo-pokazową - omówiono na nich budowę oraz zasadę działania różnych typów drukarek 3D. Przedstawiono stosowane materiały oraz ich różnice. Szczegółowo przedstawiono etapy wytwarzania elementów w druku 3D, począwszy od projektowania, dobór parametrów technologicznych po obsługę drukarki. Wskazano z jakimi problemami może napotkać się użytkownik drukarki 3D oraz jak sobie z nimi radzić. Ponadto uczestnicy przeszli krótki kurs wprowadzający do rysunku technicznego. Zajęcia szybko jednak przyjęły formę warsztatów komputerowych, na których uczniowie przeszli szkolenie projektowania w programie inżynierskim Solidworks oraz FreeCAD. Po wykonaniu samouczków uczestnicy nabrali umiejętności pozwalających na przygotowanie swoich pierwszych modeli. Zapis pliku do odpowiedniego formatu oraz wygenerowanie pliku g-code to ostatni etap opanowany przez uczniów do w pełni samodzielnego drukowania w 3D. Różnorodność projektowanych i wytwarzanych elementów była bardzo duża. Z każdymi kolejnymi zajęciami poziom skomplikowania detali był coraz wyższy. W ramach zajęć powstała kilkunastoelementowa rakieta, podświetlany diodą LED miecz świetlny, uchwyt do telefonu i słuchawek, model samolotu, śnieżynki z otworem do zawieszenia na choinkę i wiele innych. Warsztaty umożliwiały także uczniom przeprowadzenie prac modelarskich polegających na obróbce wydruków i ich łączeniu poprzez sklejanie oraz skręcanie. Młodzi konstruktorzy mogli zabrać do domu zaprojektowane przez siebie i wydrukowane w 3D przedmioty.
Zajęcia odbyły się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej. Warsztaty prowadzili: dr inż. Paweł Maćkowiak oraz mgr inż. Dominika Płaczek.