Warsztat o module tematycznym "Doświadczenia i analizy chemiczne" - relacja po spotkaniach
Piętnastogodzinny cykl warsztatów organizowanych dla uczniów bydgoskich szkół ponadpodstawowych w listopadzie i grudniu 2022 w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy" odbył się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.
Podczas laboratoriów zrealizowano tematy:
- „Sporządzanie i mianowanie roztworu NaOH” – chemiczna analiza ilościowa. Ćwiczenia te były kontynuacją zagadnień dotyczących chemii analitycznej. Wcześniejsze zajęcia pozwoliły uczniom udzielić odpowiedzi na pytanie: jakie anion zawiera analizowany roztwór? Kolejne spotkanie natomiast pozwoliło określić zawartość danego składnika w badanej próbie.
- „Pomiar widma absorpcji KMnO4 oraz spektrofotometryczne oznaczanie stężenia roztworu” – kolorymetria. Przedmiotem ćwiczenia było zapoznanie z budową i zasadą działania spektrofotometru UV-VIS. Wykonywane przez uczniów pomiary spektrofotometryczne posłużyły do: wyznaczenia widma absorpcji badanej substancji, wykonania krzywej wzorcowej oraz wyznaczenia stężenia substancji na podstawie wykreślonej krzywej A = f(c).
- „Oznaczanie twardości ogólnej wody metodą wersenianową” - oznaczanie zawartości wapnia i magnezu w wodzie. Celem ćwiczenia było oznaczanie twardości wody, spowodowanej przez rozpuszczone w niej sole, głównie wapnia i magnezu. Uczniowie dokonali oceny twardości próbki wody, którą sami przynieśli (np. z domu, ze szkoły) na zajęcia. Otrzymane w doświadczeniu wartości twardości wody przeliczyli na stopień niemiecki [°n], następnie porównali ze skalą twardości wody i odczytali twardość badanej wody (stopień twardości wody).
- „Jak z aluminiowej puszki otrzymać kryształ ałunu?” - recykling chemiczny. Celem zajęć było zachęcenie młodzieży do zainteresowania się i zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Uczniowie zapoznali się z problemem odzysku surowców z odpadów na drodze recyklingu chemicznego. Przeprowadzili doświadczenie, polegające na przetworzeniu odpadowej puszki w kryształ ałunu glinowo-potasowego. Kryształ ten naturalnie występuje jako minerał. Jest od wielu lat znany i szeroko stosowany w medycynie i kosmetyce.
Laboratoria poprowadziła dr inż. Małgorzata Sutkowy.