Warsztat „Metody laboratoryjne w diagnostyce człowieka i nie tylko” (3)

Opublikowano: 2024-11-29 12:03, Numer artykułu: 90550 , Autor: D.Wierski

27 listopada 2024 roku odbyły się ostatnie warsztaty w ramach Grantu „Zdolny uczeń na uczelni” Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”. Zajęcia, skierowane do najzdolniejszych uczniów bydgoskich szkół ponadpodstawowych, odbyły się w Katedrze Chemii Fizycznej Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z potencjometrycznymi i konduktometrycznymi metodami analizy instrumentalnej, które znajdują szerokie zastosowanie w chemii analitycznej oraz badaniach biofizycznych. Zajęcia miały charakter praktyczny, co pozwoliło uczniom zrealizować doświadczenia:
1. Analiza miareczkowania potencjometrycznego – uczniowie oznaczali zawartość ortofosforanów w napojach typu cola, wykorzystując wodorotlenek sodu jako titrant. Uzyskane wyniki porównywali z normami określającymi zawartość ortofosforanów oraz danymi z etykiety, co pozwoliło im krytycznie ocenić wpływ takich napojów na zdrowie.
2. Charakterystyka aminokwasów – uczestnicy badali amfoteryczny charakter glicyny, określając jej wartości pK1, pK2 oraz punkt izoelektryczny (pI).
3. Analiza przewodnictwa właściwego – badanie zawartości jonowej płynów ustrojowych na podstawie przewodnictwa wody z różnych źródeł za pomocą metody konduktometrycznej.
4. Wyznaczanie stałych dysocjacji słabych elektrolitów – eksperymenty wykorzystujące metody elektrochemiczne do badania właściwości elektrolitów.

Warsztaty były prowadzone przez dr hab. Beatę Szefler, prof. UMK, pod której kierunkiem uczniowie mieli możliwość pracy w laboratorium, zapoznając się z rzeczywistością akademicką.

Dzięki warsztatom uczniowie poszerzyli wiedzę z zakresu analizy instrumentalnej, elektrochemii i biochemii, co pozwoliło zrozumieć praktyczne zastosowanie metod laboratoryjnych w badaniach chemicznych i diagnostyce. Zajęcia były okazją do pogłębiania wiedzy i inspiracją do dalszego rozwijania pasji naukowych.  

Prowadząca: dr hab. Beata Szefler, prof. UMK - Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu. Koordynacja od strony Collegium Medicum UMK w Toruniu: Joanna Grześkiewicz z Katedry Chemii Leków. Koordynacja: Małgorzata Maćkowiak.