Warsztat: „Metody laboratoryjne w diagnostyce człowieka i nie tylko” (2).
23 listopada 2024 roku odbyły się warsztaty realizowane w ramach Grantu „Zdolny uczeń na uczelni” Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”. Zajęcia były skierowane do najzdolniejszych uczniów bydgoskich szkół ponadpodstawowych i odbyły się w Katedrze Chemii Fizycznej Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu.
Tematyka warsztatów koncentrowała się na chromatografii jako jednej z metod rozdzielczych o szerokim zastosowaniu w diagnostyce medycznej i farmakologii. Głównym celem spotkania było zapoznanie uczniów z praktycznym wykorzystaniem technik chromatograficznych w analizie złożonych mieszanin.
Podczas warsztatów uczestnicy: rozdzielali składniki ziół za pomocą metod chromatograficznych, ucząc się identyfikacji substancji aktywnych w naturalnych preparatach roślinnych; rozdzielali jony manganu (Mn²⁺) i kobaltu (Co²⁺), wykorzystując techniki chromatograficzne do analizy i separacji metali w mieszaninach.
Warsztaty były okazją do zdobycia praktycznych umiejętności laboratoryjnych oraz możliwością pracy w środowisku akademickim pod kierunkiem Pani dr hab. Beaty Szefler, prof. UMK.
Zajęcia pozwoliły uczestnikom pogłębić wiedzę z zakresu chemii analitycznej, analizy instrumentalnej i biochemii, a także zrozumieć, jak zastosowanie nowoczesnych metod rozdzielczych może wspierać rozwój diagnostyki i farmakologii.
Prowadząca: dr hab. Beata Szefler, prof. UMK - Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu.
Koordynacja od strony Collegium Medicum UMK w Toruniu: Joanna Grześkiewicz z Katedry Chemii Leków.
Koordynacja: Małgorzata Maćkowiak.