Wakacyjny obóz naukowy 2018 - dzień 9

Opublikowano: 2018-08-19 22:10, Numer artykułu: 4271 , Autor: D.Wierski

Obóz trwa już dziewięć dni i powoli dobiega końca. Obserwacja nieba nie przestaje jednak fascynować uczestników.

 

W nocy z soboty na niedzielę, zgodnie z przewidywaniami, wszystkie cumulusy się rozwiały i mieliśmy wspaniałe warunki do obserwacji nieba. Najpierw wysłuchaliśmy krótkiego wykładu o tym, co można zobaczyć nad głowami, gdy jest dostatecznie ciemno i jakie metody obserwacyjne stosujemy w astronomii. Ludzkie oko ma bardzo ograniczony zakres detekcji fal elektromagnetycznych. Zakres widzialny stanowi mały procent w całym widmie fal elektromagnetycznych. Do obserwacji naziemnych i orbitalnych stosujemy więc urządzenia pozwalające na pomiar promieniowania np. podczerwonego, radiowego, rentgenowskiego czy wysokoenergetycznego promieniowania gamma. Ale także nasze oczy są doskonałym narzędziem obserwacyjnym. Zobaczyliśmy gwiazdozbiory całoroczne: Wielką i Małą Niedźwiedzicę, Cefeusza, Kasjopeję, Andromedę, Perseusza, Byka, Koronę Północy oraz sezonowe: Łabędzia, Lutnię, Orła. Nauczyliśmy się znajdować Trójkąt Letni. Zlokalizowaliśmy położenie Gwiazdy Polarnej i planety Mars. Udało się również zaobserwować „spadające gwiazdy” z roju Perseidów.

Zajęcia przedpołudniowe z matematykami poświęciliśmy na analizę zakresu wielkości obiektów obserwowanych w przyrodzie: od femtometrowych rozmiarów kwarków tworzących materię do jottametrowych rozmiarów naszego obserwowalnego Wszechświata.

Biolodzy całe ostatnie zajęcia poświęcili na zbieranie danych pomiarowych z zebranych okazów biologicznych, analizowanie i obróbkę statystyczną otrzymanych wyników.

Fizycy na zakończenie zajęć zajęli się problemami astronomii i astrofizyki oraz metody naukowej i rzetelności w badaniach naukowych. Krótki wykład angielskiego popularyzatora nauki Michaela Shermera (wysłuchany i obejrzany w oryginalnej – angielskiej – wersji językowej) uświadomił młodzieży, jak ważne jest stosowanie metody naukowej w pracy badawczej.

Po południu wybraliśmy się na wspólne zajęcia do lasu. Biolodzy pokazywali, jak rozpoznawać rośliny ważne, potrzebne, a jak unikać niebezpiecznych. Fizycy liczyli częstotliwość fal powstających na jeziorze, a matematycy używając profesjonalnych urządzeń mierniczych wyznaczali odległości.

Wszyscy zgodnie wykonywane czynności przekładali również na język angielski.

Naukowe rozmowy odbywają się też w chwilach wolnych. Podczas kolacji zainteresowani matematycy i fizycy rozważali problem złożonego algorytmu Euklidesa i zastosowania w kongruencjach.

Wieczorem tradycyjnie odbyły się gry i zabawy sportowe. Była siatkówka, gra w czółko, tenis stołowy i strzelanie z łuków.