Wakacyjny obóz naukowy 2018 - dzień 4

Opublikowano: 2018-08-15 00:14, Numer artykułu: 4265 , Autor: D.Wierski

Oprócz realizacji programu nauki uczestnicy obozu mogli przyjrzeć się fascynującym zjawiskom astronomicznym. Oto kolejna relacja z obozu naukowego w Funce.

 

W nocy z niedzieli na poniedziałek warunki pogodowe były doskonałe i mogliśmy obserwować rój Perseidów. Trafiliśmy na jego apogeum i udało nam się zaobserwować wiele tzw. „spadających gwiazd”. Wczorajsza noc niestety nie sprzyjała obserwacjom – niebo zaciągnęło się wieczorem szczelną pokrywą nimbostatusów, które do dzisiejszego dnia nie skąpiły deszczu. Padało od rana. Nawet przepyszne i obfite śniadanie nie poprawiło nam humoru. Mokro i pochmurno, ciekawe co dzisiaj wymyślą nasi wykładowcy w taką pogodę? Oni jednak przygotowani są na każdą sytuację i tematy ich zajęć ponownie zaskoczyły i zachęciły do działania.

Na zajęciach biologicznych uczestnicy zmagali się z trudnym tematem dotyczącym mechanizmu powstawania ciałka Barra oraz determinacji płci. Uczniowie samodzielnie wykonali preparaty z komórek nabłonka, wybarwili je, a następnie obserwowali pod mikroskopem w poszukiwaniu zdezaktywowanego chromosomu X. Młodzież, podobnie jak w poprzednich dniach, po zajęciach praktycznych miała możliwość rozwiązywania testów z olimpiady biologicznej.

Matematycy zagłębiali się w świat geometrii – badali podstawowe współpękowości m.in. wysokości, środkowych i dwusiecznych. Następnie szukali tych prostych w miejscach, gdzie na pierwszy rzut oka nie występują. Zmierzyli się też z przydatnymi dla początkującego olimpijczyka tożsamościami algebraicznymi, poznali również nowe pojęcia matematyczne silni i symbolu Newtona z ich własnościami. Nabytą wiedzę wykorzystali praktycznie w zastosowaniu twierdzenia zwanego wzorem dwumiennym Newtona. Potęgowanie sum algebraicznych nie stanowi już dla nich żadnego problemu!

Fizycy analizowali ruch postępowo-obrotowy bryły sztywnej i oceniali, co szybciej stoczy się ze wzgórza: kula, walec czy obręcz. W drugiej części zajęć przenieśliśmy się do mikroświata atomów i cząsteczek. Równanie stanu gazu doskonałego, parametry makro- i mikroskopowe, równanie Clapeyrona - to tylko niektóre z zagadnień poruszanych na dzisiejszych zajęciach.

Na angielskim Gap-information puzzle – uczestnicy mieli strzępy informacji i na drodze wielokrotnych mini-dialogów musieli odtworzyć historię i rozwiązać zawartą w niej zagadkę. Jako rozgrzewka do zajęć posłużyła gra w Scrabble.

 

Dzisiejszy dzień był bardzo pracowity, ale wieczór zapowiada się już spokojniej i jest szansa na podziwianie kolejnych zjawisk astronomicznych letniego nieba nad Jeziorem Charzykowskim. Cieniutki sierp Księżyca widać już pięknie na zachodnio-północnej części nieba...