Setna rocznica powrotu Bydgoszczy do macierzy – część pierwsza

Opublikowano: 2020-05-21 12:23, Numer artykułu: 27757 , Autor: D.Wierski

Dla zainteresowanych literaturą polską związaną z Bydgoszczą przygotowaliśmy ciekawe materiały online dla uczniów zdolnych - „Bydgoszcz w oczach poetów”.

 

Prezentacja przygotowana została przez dr hab. Beatę Morzyńska-Wrzosek, prof. UKW z Wydziału Literaturoznawstwa w ramach wspierania uczniów zdolnych.

 

Załączone materiały wykorzystano podczas realizacji konferencji naukowej z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności”, która odbyła się 21 stycznia 2020 r. o godz. 11:00 w sali widowiskowej bydgoskiego Pałacu Młodzieży. Tematyka ówczesnego wydarzenia obejmowała nauki humanistyczne: język polski, literaturę polską i historię. Natomiast, z okazji setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy motywem przewodnim konferencji była Bydgoszcz według poetów, literatów i historyków.

 

Załączone materiały mają na celu zachęcenie młodzieży do poszerzania wiedzy z zakresu regionalnej literatury polskiej, ale także do wzrostu wiedzy dotyczącej charakterystyki poetyckich obrazów. Z materiału dowiecie się m.in., że większość poetów skupia się przede wszystkim na opisie centrum naszego miasta i takich miejsc, jak Stary Rynek, kościoły, Wenecja, Wyspa Młyńska, spichlerze, rzeka Brda. Wiersze traktują również o przyrodzie w Bydgoszczy.

Poznacie twórczość poetycką bydgoskich poetów:

- Leszka Łęgowskiego, traktującą o przestrzeni sakralnej Bydgoszczy,

- Wincentego K. Sławińskiego, opisującego architekturę miasta,

- Krzysztofa Lutowskiego, który w swych wierszach tworzy niepowtarzalny przestrzenno-duchowy klimat. 

 

Zapraszamy Was do zapoznania się z tymi ciekawymi materiałami.

 

Prezentacja chroniona prawem autorskim [Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych].


Pliki do pobrania: