„Poznajemy Świat Biologii” - podsumowanie konferencji 25.02.20222

Opublikowano: 2022-02-28 09:55, Numer artykułu: 51319 , Autor: D.Wierski

 

Za nami pierwsza konferencja naukowa z cyklu „Poznajemy Świat Biologii”. Spotkanie rozpoczęło cykl konferencji naukowych dla uczniów zdolnych zainteresowanych biologią.

Pierwsza konferencja z cyklu „Poznajemy Świat Biologii” skierowana była do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz siódmych i ósmych klas szkół podstawowych i odbyła się 25 lutego 2022 roku o godz. 10:00 online na platformie Microsoft Teams. W spotkaniu wzięło udział ok. 260 uczniów z następujących placówek z Bydgoszczy: Szkoła Podstawowa nr 38, Szkoła Podstawowa nr 58 oraz SP 67, a także IV, IX i XV Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Bydgoszczy oraz Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego.

Cykl konferencji naukowych organizowany jest przy współpracy Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy” z członkami Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych UKW. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w okresie luty – maj 2022. Każde wydarzenie składać się będzie z 4-5 wykładów obejmujących następujące działy biologii: ornitologia, botanika, zoologia bezkręgowców i zoologia strunowców.

Konferencje prowadzili członkowie Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych UKW. Celem pierwszego wykładu pn. „Bioróżnorodność – dlaczego nawet najmniejsze organizmy mają znaczenie?” było wprowadzenie słuchacza w zagadnienie bioróżnorodności na trzech poziomach i zapoznanie z szokującymi danymi, mających na celu refleksję nad wpływem człowieka na obecny kryzys światowej różnorodności organizmów. Prelekcję prowadziła Dominika Żebracka - studentka II roku Biologii, II stopnia.

Drugi wykład zatytułowany „Klasyfikacja świata roślin" zaprezentował Mateusz Leszczyński - student III roku Biologii, I stopnia. W swojej prelekcji opowiadał o bardzo zróżnicowanej gatunkowo grupie organizmów samożywnych, które pełnią istotną rolę w życiu człowieka – to rośliny, których na kuli ziemskiej żyje ok. 400 tysięcy gatunków. To nauka zwana systematyką zajmuje się klasyfikacją organizmów, dzieląc je na różne grupy taksonomiczne. W trakcie tego wykładu uczestnicy zgłębili zawiłości systemu klasyfikacji roślin.

Kolejny członek Koła Naukowego Wydziału Nauk Biologicznych UKW - Marta Wołoszyn, studentka III roku Biologii, I stopnia, zaprezentowała wykład pn. „Te ptaki już z nami nie mieszkają”. Prelegentka opowiedziała o ptakach, które kiedyś gniazdowały w naszym kraju, ale z powodu różnych czynników zaczynało ich ubywać aż do całkowitego wyginięcia. Wykład przedstawiał siedem wybranych gatunków ptaków ze statusem „wymarły regionalnie (RE)”, na podstawie Czerwonej Listy Ptaków Polski. Poznaliśmy też podobne gatunki „zaginionych” ptaków, przedstawionych przez panią Martę, w celu uniknięcia pomyłki w oznaczaniu.

Ogromne zainteresowanie wzbudził „superbohater” - organizm o wyjątkowych zdolnościach przetrwania w środowiskach ekstremalnych - to niesporczaki /Tardigrada/.W wykładzie pn. „Niesporczaki – niewidzialne misie” opowiedział o nich Filip Sitarz - student III roku Biologii, I stopnia. Tnietypowe organizmy zyskały miano „superbohaterów” w świecie zoologii dzięki swojej zdolności zapadania w anabiozę. To dzięki niej niesporczaki potrafią przetrwać nawet w kosmosie. Wykład zawierał zarówno podstawowe informacje na temat tej grupy organizmów (występowanie, systematyka, morfologia i anatomia), ale także skupia się na ich „supermocach”.

Na zakończenie słuchacze dowiedzieli się wiele ciekawostek o gekonach lamparcich. Opowiedział nam o nich Filip Szymanowski  - student I roku Biotechnologii, I stopnia, miłośnik i posiadacz gekonów lamparcich. Z wykładu pn. „Tajniki hodowli gekonów lamparcich dowiedzieliśmy się wszystkiego o pięknych i wymagających troski eublefarach lamparcich. Dodatkowo prelegent zaprezentował też swoje gekony.

Zapraszamy na strony internetowe na Facebook:

- Marta w Ptakach, gdzie pani Marta Wołoszyn pokazuje wykłady, filmiki oraz relacje,

- ShinobiGeckos, na której pan Filip Szymanowski zamieszcza wiele zdjęć gekonów oraz informacje na temat na temat gatunku.

Zapraszamy również na Instagram:

- on.z.mikroskopem, gdzie pan Mateusz Leszczyński prowadzi profil popularnonaukowy.

Zachęcamy również do obejrzenia relacji z pierwszej konferencji na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=6swo7UnYIas

Konferencja naukowa z cyklu „Poznajemy Świat Biologii” została zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

Tekst i koordynacja: Monika Grzybowska.