„Poszerzanie Horyzontów Myślowych” – podsumowanie spotkania z 20.10.2016

Opublikowano: 2016-10-20 17:41, Numer artykułu: 2265 , Autor: D.Wierski

Na pierwszym w tym roku szkolnym spotkaniu z cyklu „Poszerzanie Horyzontów Myślowych” odbył się połączony z kreatywnymi warsztatami wykład pn. „Edukacja = Europraca, Eurowolontariat”. Spotkanie miało miejsce 20 października 2016 r. w sali konferencyjnej Pałacu Młodzieży, a jego adresatami byli zdolni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Bydgoszczy.

 

Celem warsztatów było przekazanie uczestnikom wiadomości o pracy i wolontariacie w Unii Europejskiej oraz o programach, sieciach informacyjnych i źródłach informacji poświęconych problematyce pracy w UE.

 

Spotkanie było podzielone na dwa etapy. W pierwszej części zatytułowanej: „Europraca” uczniowie dowiedzieli się, z czego składa się proces podejmowania pracy w innym kraju. Dyskutowali o tym, czy warto wyjechać do pracy za granicę, dowiedzieli się, gdzie jej szukać, o czym pamiętać przed wyjazdem i nauczyli się rozwiązywać potencjalne problemy, jakie mogą przydarzyć się osobom pracującym w innym unijnym kraju. W drugiej części wydarzenia, zatytułowanej „Eurowolontariat", uczniowie analizowali swoje kompetencje i dyskutowali o najważniejszych zagadnieniach związanych z wolontariatem za granicą. Poznali programy wolontariatu zagranicznego i dowiedzieli się, gdzie szukać informacji na tematy poruszane w czasie wykładu i warsztatów.

 

Podczas spotkania zostały wykorzystane takie metody pracy, jak: debata „za i przeciw”, burza mózgów, poker kryterialny, praca indywidualna i w grupach oraz "case study". Na warsztaty przybyło około 30 uczniów z bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych, m.in. z Zespołu Szkół Chemicznych i Zespołu Szkół nr 1 w Bydgoszczy. Spotkanie poprowadził Bartłomiej Giziński (konsultant Regionalnego Punktu Eurodesk w Bydgoszczy przy WSG).

 

Spotkanie z cyklu „Poszerzanie Horyzontów Myślowych” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

Tekst: Monika Grzybowska