Podsumowanie spotkania „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności”

Opublikowano: 2021-12-14 12:06, Numer artykułu: 47713 , Autor: D.Wierski

2 grudnia 2021 roku odbyła druga w tym roku szkolnym konferencja naukowa z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności”. Prelegenci i widzowie spotkali się w przestrzeni wirtualnej na platformie Microsoft Teams. Wydarzenie adresowane było do uczniów szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy oraz uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych.

Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział 120 uczniów z następujących placówek z Bydgoszczy: Szkoła Podstawowa nr 30, Szkoła Podstawowa nr 38, I Liceum Ogólnokształcące oraz IV Liceum Ogólnokształcące. Tematykę stanowiły nauki ścisłe: matematyka, fizyka, informatyka, elektronika.

Konferencję rozpoczęła grupa wykładowców, naukowców z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: dr Agnieszka Banaszak-Piechowska, dr Sandra Witkiewicz-Łukaszek, dr Lidia Mosińska oraz dr Paweł Popielarski. W prelekcji zatytułowanym „Pęd ciała” naukowcy zaprezentowali kilka filmów z doświadczeniami: jak obliczyć prędkość dla ruchu, czym jest spadek swobodny, co to jest druga zasada dynamiki Newtona. Pokazali, jaka jest różnica między masą a ciężarem, a także doświadczenia "wirujący fotel" oraz "rakieta w górę”.

Pani dr Agnieszka Banaszak-Piechowska opowiedziała także o nowym, unikatowym w skali kraju kierunku, który powstał na UKW we współpracy z Centrum Onkologii w Bydgoszczy - „Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej”.

Kolejnym prelegentem była uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy – Martyna Jazdon. W prelekcji "Czy matematyk może być humanistą?" uczennica opowiedziała m.in. o tym, że matematyk podobnie jak malarz czy poeta, jest twórcą wzorów. Udowodniła, że wzory matematyka, tak jak prace malarza czy poety, muszą być piękne, a idee, tak jak kolory i słowa, muszą pasować do siebie w harmonijny sposób.

Dr Karolina Mroczyńska z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przygotowała wykład i doświadczenia o intrygującej nazwie „Mathplaneta kompresuje, probabilistykę tam stosuje – Kodowanie Huffmana”. Przygotowany materiał wraz z filmikiem przesyłamy wszystkim zainteresowanym matematyką. Pani Mroczyńska podkreśliła w swoim wystąpieniu, że matematyka, probalistyka i algebra są niezbędnymi dziedzinami wiedzy matematycznej – to solidne jej podstawy.

Zachęcamy do obejrzenia:

https://drive.google.com/file/d/10Q7FMSYKuldDWei702BaVnGnb6QYEslu/view?usp=sharing

Zachęcamy również do obejrzenia doświadczeń przygotowanych przez zespół z Instytutu Fizyki UKW:

https://1drv.ms/v/s!Ahgk5xSeu5ZTgqh9M2tRkLkLGiob2Q?e=n0LgL7

Może zainteresuje Was również filmik o nowym kierunku studiów na UKW - „Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej":

https://1drv.ms/u/s!Ahgk5xSeu5ZTgqh-bBQBqi0QSI80_A?e=bE99En

„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

Tekst i koordynacja: Monika Grzybowska