Podsumowanie spotkania „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności”

Opublikowano: 2021-04-30 11:25, Numer artykułu: 39896 , Autor: D.Wierski

28 kwietnia 2021 roku odbyła trzecia i ostatnia w tym roku szkolnym konferencja naukowa z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności”. Prelegenci i widzowie spotkali się w przestrzeni wirtualnej na platformie Microsoft Teams. Wydarzenie adresowane było do uczniów IV LO w Bydgoszczy.

Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział ok. 100 uczniów z klas humanistycznych IV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Tematykę stanowiły nauki humanistyczne: język polski, literatura polska i historia. Spotkanie podzielone zostało na dwa bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył języka polskiego i literatury polskiej oraz zainteresowań i uzdolnień humanistycznych uczniów IV LO. Drugi natomiast – historii, a dokładniej Konstytucji 3 Maja. W 2021 roku przypada 230. rocznica jej podpisania. Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Konferencję rozpoczęła dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek, prof. UKW – wykładowca Wydziału Literaturoznawstwa UKW. W wykładzie zatytułowanym „Podróże Julii Hartwig” opowiedziała uczestnikom o tym, jaki wpływ na poezję Julii Hartwig miały jej podróże. W dalszej części zaprezentowała się podopieczna p. Joanny Kolan - Karolina Anna Wadach, uczennica klasy 2d IV LO w Bydgoszczy. W prelekcji zatytułowanej „Przygotowania i udział w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego w praktyce” podzieliła się swoimi doświadczeniami z uczniami IV LO, by zachęcić ich do udziału w olimpiadach humanistycznych i działalności na polu naukowym.

Kolejnymi prelegentkami były uczennice klasy 1d z IV LO, przygotowane przez p. Bogumiłę Myszkowską. Pierwsza, z wykładem „Pasja rodzi pasje”, wystąpiła Karina Bułatowicz. Opowiedziała uczestnikom konferencji o swoich pasjach i zainteresowaniach humanistycznych. Druga zaprezentowała się Martyna Maria Wadach, która w prelekcji „Humanista to ja” zachęciła zebranych do udziału w dodatkowych zajęciach, które rozwijają pasje i poszerzają horyzonty. 

Drugi blok tematyczny, dotyczący historii, rozpoczęła dr Katarzyna Barbara Grysińska-Jarmuła z Wydziału Historycznego UKW w Bydgoszczy. W wykładzie pn. „Konstytucja 3 Maja – sukces czy porażka?” wyjaśniła uczniom, dlaczego polska konstytucja była przełomowa. Zaznaczyła, że miała być ratunkiem dla upadającej Rzeczypospolitej, a w istocie stała się jej wolą i testamentem.

Ostatnim punktem konferencji była debata oksfordzka pn. „Konstytucja 3 Maja była bardziej zamachem stanu niż wolą narodu” przygotowana przez uczniów klasy 2d pod kierunkiem p. Marii Cabaj. Uczniowie z dwóch czteroosobowych drużyn przedstawiali argumenty za propozycją i opozycją. Na zakończenie spotkania marszałek debaty - Olga Śmigielska, podsumowała argumentację i zaprosiła uczestników do zagłosowania i wyboru jednej ze stron.

Zachęcamy do obejrzenia całej debaty:

https://1drv.ms/v/s!Ahgk5xSeu5ZTgqd9JAM_qWDYWU8t6g?e=Ek63rw

„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

Tekst i koordynacja: Monika Grzybowska