Podsumowanie spotkania „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności”

Opublikowano: 2020-11-30 18:40, Numer artykułu: 33985 , Autor: D.Wierski

27 listopada 2020 roku odbyła się konferencja naukowa z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności”. Po raz pierwszy prelegenci i widzowie spotkali się w przestrzeni wirtualnej na platformie Microsoft Teams. Wydarzenie adresowane było do uczniów VI LO w Bydgoszczy.

 

Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział ok. 200 uczniów z klas medycznych Liceum Ogólnokształcącego nr 6 w Bydgoszczy. Tematykę stanowiły nauki przyrodnicze: biologia, chemia, biotechnologia i medycyna. Konferencję rozpoczął dr hab. inż. Dariusz Pańka, prof. UTP - Kierownik Katedry Ochrony i Biologii Roślin, Pracowni Fitopatologii i Mykologii Molekularnej na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii UTP. W prelekcji zatytułowanej „Zastosowanie plazmy niskotemperaturowej do odkażania materiału roślinnego i żywności” opowiedział uczestnikom o odkażaniu materiału roślinnego i żywności za pomocą skonstruowanych przez grupę naukowców z UTP maszyn zawierających plazmę niskotemperaturową.

 

Następnym prelegentem był dr hab. Artur Dzialuk, prof. UKW – pracownik Instytutu Biologii Eksperymentalnej, Katedry Genetyki, Wydziału Nauk Przyrodniczych UKW. W wykładzie pn. „Czy świniodziki zagrażają dzikom?” przedstawił swoje badania dotyczące krzyżówek świni z dzikami ich wpływu na rodzime gatunki dzików. Słuchacze dowiedzieli się, że świniodzik to mieszaniec dzika i świni domowej. Zwykle kojarzone są odyńce czyli samce dzika z maciorami, czyli samicami świni domowej. Świniodziki z wyglądu są podobne do dzików, ale są od nich mniej płochliwe. Mięso świniodzików w smaku jest zbliżone do dziczyzny. W porównaniu z wieprzowiną ma więcej białka.

 

Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Ich autorami byli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów, absolwenci i uczniowie VI LO w Bydgoszczy. Pierwsza zaprezentowała się Kamila Sobczak - studentka studiów medycznych na kierunku lekarskim, absolwentka VI LO, która przez ostatnich kilka lat angażowała się w rozmaitą działalność pozaszkolną, włącznie z olimpiadą biologiczną - dwukrotnie dostała się do finału. Przez dużą część swojej edukacji w szkole była też beneficjentką programu "Zdolni znad Brdy", w ramach którego uczestniczyła w szeregu aktywnosci: zajęciach na uczleni, zajęciach w ramach grantów, obozie naukowym czy konferencjach z cyklu „Forum Olimpiczyków”. W prelekcji pn. „Nauka jest piękna! Jak stawiając pierwsze kroki w świecie badaczy zrobić wszystkie możliwe błędy i się nie zniechęcić" podzieliła się swoimi doświadczeniami z uczniami VI LO, by zachęcić ich do działalności na polu naukowym.

 

Kolejną prelegentką była Zuzanna Nogaj - tegoroczna absolwentka VI LO oraz Państwowej Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy, obecnie studentka pierwszego roku kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz koordynator Lokalnego Projektu „Kurs szycia chirurgicznego” w IFMSA oddział Poznań. Uzyskała 3. miejsce w drugiej edycji konkursu „Zmagania z genetyką”, brała także udział w 49. Olimpiadzie Biologicznej. Również jest beneficjentką programu "Zdolni znad Brdy". Zuzanna Nogaj przedstawiła zebranym prelekcję pn. „Kilka wskazówek na temat pisania pracy badawczej na Olimpiadzie Biologicznej”.

 

Jako ostatnia zaprezentowała się Natalia Gackowska – uczennica III klasy VI LO w Bydgoszczy. Natalia bierze udział w mentorskim programie E(x)plory i przygotowuje się do kolejnego etapu Olimpiady Biologicznej 2020. W prelekcji zatytułowanej „Program E(x)plory” opowiedziała uczniom o swoich zmaganiach i przygotowaniach, a także zbieraniu niezbędnej literatury.

 

„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

Tekst: Monika Grzybowska