Podsumowanie spotkania „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności”
Czwarte w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 6 marca 2017 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W spotkaniu wzięło udział ok. 220 uczniów z bydgoskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, m.in. z: Zespołu Szkół Gastronomicznych, Zespołu Szkół Spożywczych, Gimnazjum nr 53 przy Zespole Szkół nr 5, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 i 7 w Bydgoszczy. Tematem wydarzenia były nauki przyrodnicze: biologia, chemia, biotechnologia, rolnictwo, medycyna, zielarstwo, fitopatologia, nauka o żywności i żywieniu.
Konferencję rozpoczął prof. dr hab. inż. Dariusz Pańka – wykładowca, kierownik Katedry Entomologii i Fitopatologii Molekularnej UTP w Bydgoszczy. Podczas wykładu połączonego z prezentacją badań naukowych pn. „Grzyby wokół nas - wrogowie czy sprzymierzeńcy” przedstawił różnorodność występowania grzybów oraz ich wartości odżywczych czy smakowych. Odważni widzowie wzięli udział w eksperymencie, w którym poznali smak i właściwości grzybów w postaci pleśni w artykułach spożywczych, szczególnie mlecznych.
Następnie zaprezentowali się młodzi, zdolni uczniowie, badacze nauk przyrodniczych. Swe pasje, umiejętności i doświadczenia przedstawili laureaci i finaliści konkursów wojewódzkich. Na początek zaprezentowała się Karolina Stefańska (uczennica Zespołu Szkół Gastronomicznych), która w wykładzie „Cukier i jego negatywny wpływ na zdrowie człowieka” opowiedziała o tym, czym grozi dieta bogata w cukier oraz zachęcała do spożywania jego naturalnych zamienników, takich jak stewia, ksylitol, miód, syrop klonowy i inne.
Kolejnym prelegentem była uczennica Gimnazjum nr 53 - Kamila Sobczak. W wykładzie zatytułowanym „Biotechnologia w medycynie” odpowiedziała o fascynujących ją badaniach genetycznych, m.in. o inżynierii genetycznej, klonach czy zwierzętach transgenicznych.
Drugi blok tematyczny rozpoczęła dr inż. Katarzyna Sadowska – wykładowca, zastępca kierownika Studiów Podyplomowych „Rośliny lecznicze - pozyskiwanie i zastosowanie w fitoterapii i dietetyce" UTP w Bydgoszczy. W wykładzie pn. „Zielarstwo i fitoterapia” opowiedziała zebranym o historii zielarstwa, ziołolecznictwa i fitopatologii. Słuchacze dowiedzieli się również wiele o podziale ziół na rośliny lecznicze, rośliny wykorzystywane w kosmetyce i do produkcji perfum, przyprawy ziołowe, herbatki ziołowe czy suplementy.
Kolejnym referentem była Mirella Jaszkowska – uczennica drugiej klasy Technikum Spożywczego w zawodzie technik technologii żywności. Realizowane w Zespole Szkół Spożywczych zajęcia przyczyniły się do poszukiwań nowatorskich rozwiązań żywieniowych, szczególnie dla sportowców. Wynikiem tych prób była prezentacja „Gryka jak śnieg biała… pod lupą Spożywczaka”. Uczniowie poznali zdrowotne właściwości kaszy gryczanej czy samej łuski gryczanej, a każdy zainteresowany jej smakiem w wypiekach mógł spróbować babki i ciasteczek z łuskami gryczanymi, upieczonych przez uczennice.
Na zakończenie tej części swoje zainteresowania ornitologiczne zaprezentowała uczennica Gimnazjum nr 53 – Anna Zelmanowska. W prelekcji pn. „Ptaki w mieście” opowiedziała o swoich badaniach dotyczących historii zamieszkiwania przez ptaki miast i wsi.
Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne uczniów bydgoskich placówek. Usłyszeliśmy utwór „Piosenka na zły czas” z płyty „Wygraj sukces” (słowa Marek Sochacki, muzyka Fryderyk Koziak) w wykonaniu uczennicy Zespołu Szkół Spożywczych Sary Wilczyńskiej, która talent wokalny rozwijała w Regionalnej Akademii Piosenki oraz w Szkole Muzycznej II stopnia w Świeciu pod kierunkiem Pana Marcina Chudzińskiego. Od 10 lat współpracuje z „Chórem Dziecięcym Biedronki”. Od 2016 roku Sara pełni funkcję dyrygenta chóru. Zaśpiewała również uczennica Zespołu Szkół Gastronomicznych Małgorzata Smorga, laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Na zakończenie spotkania uczestnicy usłyszeli utwór z repertuaru zespołu Myslovitz pn. „Scenariusz dla moich” w wykonaniu Michała Święcickiego – ucznia Zespołu Szkół Spożywczych, członka Chóru Collegium Salesianum pod dyrekcją pani Iwony Szubargi.
„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.
Tekst: Monika Grzybowska