Podsumowanie spotkania „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności”

Opublikowano: 2017-01-26 15:21, Numer artykułu: 2533 , Autor: D.Wierski

Trzecie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 25 stycznia 2017 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

W spotkaniu wzięło udział ok. 240 uczniów z bydgoskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, m.in. z Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół nr 10, Gimnazjum nr 23, Gimnazjum nr 38 i Liceum Ogólnokształcącego nr 21 przy Zespole Szkół nr 19, Gimnazjum nr 59 przy Zespole Szkół nr 29, Gimnazjum nr 53 przy Zespole Szkół nr 5, Gimnazjum nr 48 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 i 6, Zespołu Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy oraz Gimnazjum nr 4 w Nakle nad Notecią. Tematem spotkania były nauki ścisłe: matematyka i fizyka.

 

Konferencję rozpoczęła dr Agnieszka Banaszak-Piechowska – wykładowca Instytutu Fizyki UKW w Bydgoszczy. Podczas wykładu połączonego z prezentacją badań naukowych pn. „Czym zajmuje się bydgoska fizyka – inteligentne materiały i technologie” przedstawiła nowatorskie podejście do fizyki. Opowiedziała zebranym o inteligentnych materiałach, nad którymi pracuje. Przedstawiła metodę HF CVD, dzięki której można otrzymać cienkie polikrystaliczne warstwy diamentowe. Dokonała również porównania krystalicznych struktur diamentu i grafitu. Na koniec swojego spotkania zachęciła uczniów do poszerzania wiedzy z zakresu fizyki i do studiowania tego kierunku na UKW.

 

Następnie zaprezentowali się młodzi, zdolni uczniowie z ZSO nr 6 w Bydgoszczy. Swe pasje, umiejętności i doświadczenia przedstawili laureaci i finaliści konkursów wojewódzkich – Magdalena Czapiewska (laureatka Konkursu Wojewódzkiego z fizyki, matematyki i języka polskiego oraz Ligi Zadaniowej, finalistka Konkursu Wojewódzkiego z języka angielskiego), Monika Rasz (laureatka Konkursu Wojewódzkiego z fizyki, matematyki i Ligi Zadaniowej, finalistka Konkursu Wojewódzkiego z języka polskiego i angielskiego. W tym roku zakwalifikowała się do okręgowego etapu Olimpiady Matematycznej) oraz Wiktor Jaśniak (laureat Konkursu Wojewódzkiego z fizyki (dwukrotnie), matematyki i Ligi Zadaniowej. W tym roku po raz drugi zakwalifikował się do okręgowego etapu Olimpiady Fizycznej). W wykładzie zatytułowanym „Czy da się przesłać prąd bezprzewodowo?” odpowiedzieli na pytania: co jest potrzebne do przepływu prądu?; czy prąd może nas zabić? Ponadto opowiedzieli o zależnościach elektryczności i magnetyzmu. Na koniec wykładu uczniowie zaprezentowali eksperyment, dzięki któremu udowodnili, że przesłanie prądu bez przewodów jest możliwe przy wykorzystaniu metody Tesla.

 

Drugi blok tematyczny, matematykę, rozpoczęła dr Karolina Mroczyńska - wykładowca Instytutu Matematyki UKW w Bydgoszczy. W wykładzie pn. „Słynne równania matematyczne” opowiedziała zebranym o najbardziej znanych twierdzeniach i równaniach oraz przedstawiła ich zastosowanie w życiu codziennym. Opowiedziała również, czym są fraktale – czyli obiekty geometryczne posiadające cechę samopodobieństwa, co oznacza, że część obiektu podobna jest do całości. Pani Mroczyńska poprowadziła także matematyczny quiz, w którym uczniowie mieli za zadanie obliczyć - na podstawie wzoru przedstawionego podczas wykładu - w jaki dzień tygodnia przypadło Powstanie Styczniowe (22 stycznia 1863 r.) oraz powrót Bydgoszczy do granic Rzeczpospolitej - 20 stycznia 1920 r. Wszyscy uczestnicy spotkania rozpoczęli liczenie, ale tylko dobre wyniki zostały nagrodzone gadżetami Programu „Zdolni znad Brdy” i słodyczami.

 

Kolejnym prelegentem był Michał Kretowicz (ZSO nr 1) – uczeń trzeciej klasy licealnej o profilu matematyczno-informatycznym, laureat olimpiad z tego właśnie zakresu, uczestnik zawodów matematycznych. W wykładzie „Podzielność silni a suma cyfr” zaprezentował swoje badania naukowe i autorskie twierdzenia. W przyszłości chce je opatentować i marzy, aby zostać twórcą jakiegoś wynalazku.

 

Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne uczniów bydgoskich placówek. Zebrani usłyszeli dwa utwory w wykonaniu uczennicy Liceum Ogólnokształcącego nr 21 przy Zespole Szkół nr 19 w Bydgoszczy – Laury Dziąby, osoby bardzo kreatywnej, uwielbiającej śpiew i malarstwo. Ma na swoim koncie wiele sukcesów w tych dziedzinach, między innymi tytuł laureatki Konkursu Talentów na Pomorzu w 2016 r. Śpiewała też z Alicją Majewską i Eweliną Lisowską. Za swoje osiągniecia plastyczne była wyróżniona podróżą do Japonii i Singapuru. Jest również bardzo zdolną uczennicą, ukończyła gimnazjum z tytułem Primus Inter Pares. Zaprezentowała się również grupa czirliderek z ZSO nr 1 w Bydgoszczy: Martyna Czapla, Julia Czajka, Natalia Poczynek, Zuzanna Kozłowska, Ines Makowska. Wykonały one bardzo ciekawy układ, który same opracowały i wytrenowały.  

 

„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

Tekst: Monika Grzybowska