Podsumowanie spotkania „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności”

Opublikowano: 2016-11-10 18:24, Numer artykułu: 2330 , Autor: D.Wierski

Drugie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 9 listopada 2016 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

W spotkaniu wzięło udział ok. 220 uczniów z bydgoskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół nr 10 w Bydgoszczy, Gimnazjum nr 17 przy Zespole Szkół nr 4, Gimnazjum nr 20, Gimnazjum nr 23, Gimnazjum nr 32 przy Zespole Szkół nr 27, Gimnazjum nr 51 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, 3 i 6 oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych. Tematyką spotkania były nauki humanistyczne: historia, literatura polska, język polski.

 

Forum rozpoczęła dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek – literaturoznawca, wykładowca Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Wydziału Humanistycznego UKW w Bydgoszczy. Podczas wykładu połączonego z prezentacją badań naukowych pn. „Kobieta-motyl. Kobieta-kot. Wizerunek kobiety w poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Haliny Poświatowskiej” przedstawiła ciekawe, nowatorskie podejście do badań poezji obu autorek. Opowiedziała zebranym o wizji kobiety pięknej, doniosłej, subtelnej w wierszach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz o kobiecie drapieżnej, tęskniącej, marzącej o kochanku, czy rozmyślającej o bólu i śmierci u Haliny Poświatowskiej.

 

Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego młodych, zdolnych uczniów bydgoskich szkół. Swe pasje, umiejętności i doświadczenia przedstawili laureaci i finaliści konkursów, uczniowie Gimnazjum nr 32 przy Zespole Szkół nr 27 w Bydgoszczy oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, 3 i 6.

 

Pierwsza zaprezentowała się uczennica Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego przy ZSO nr 1 w Bydgoszczy Martyna Tomaszewska, która w wykładzie „Książki, czyli ważny element naszego życia” przedstawiła swoje dotychczasowe badania na temat czytelnictwa. Wybrała taki właśnie temat, ponieważ uważa, że w dobie komputerów to zagadnienie problemowe. Poza tym jest przekonana, że czytanie to ważny element kształtowania naszej osobowości. Kolejny prelegent "Forum Olimpijczyków" - Magdalena Małgorzata Szalewska (uczennica ZSO nr 6), laureatka konkursu wojewódzkiego z historii - w wykładzie „Nastoletni humaniści XXI wieku” zaprezentowała swoje badania naukowe oraz poprowadziła quiz dotyczący postaci historycznych, który wzbudził w widowni duży entuzjazm. W dalszej części spotkania swoje pasje zaprezentował Mikołaj Hetzig (uczeń ZSO nr 3), który w wykładzie „O gwarze bydgoskiej” przypomniał wszystkim o historii naszego miasta, obyczajach, tradycjach i gwarze. Polecił zebranym powieść Jerzego Sulimy-Kamińskiego „Most Królowej Jadwigi”, dzięki której wiedza o naszej małej ojczyźnie stanie się szersza. Na koniec zaprezentował się laureat konkursu pn. „Dzieje Oręża Polskiego” Mikołaj Maryniak (uczeń Gimnazjum nr 32 przy ZS nr 27), który opowiedział o swej ulubionej postaci historycznej - Stefanie Batorym. Jego wykład zatytułowany był „Stefan Batory – ostatni król Złotego Wieku”.

 

Spotkanie wzbogacił występ artystyczny uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy. Zaprezentowali się: Natalia Mućka (taniec) i Maciej Grzelak (śpiew i akompaniament na gitarze). Usłyszeliśmy również musicalowe piosenki w wykonaniu uczennicy Gimnazjum nr 32 przy ZS nr 27 w Bydgoszczy Wiktorii Woźniak.

 

Na zakończenie natomiast wystąpił, ubrany w strój siedemnastowiecznego szlachcica, Tomasz Izajasz – nauczyciel historii, pasjonat, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego w Bydgoszczy. W prelekcji dotyczącej „Szlachty polskiej” opowiedział uczestnikom o strojach, obyczajach i rodzajach broni na przestrzeni wieków. Uczniowie mieli również możliwość krótkiej nauki fechtunku. Nauczyciel zaprosił zebranych do udziału w kole historycznym, prowadzonym przez niego w ZSO nr 3.

 

„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

Tekst: Monika Grzybowska