Podsumowanie spotkania „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności”
Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 12 października 2016 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz trzecich klas gimnazjalnych.
Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział ok. 240 uczniów z bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych, m.in. z Gimnazjum nr 23, Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół nr 10 w Bydgoszczy, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, 2, 3 i 6 oraz Zespołu Szkół Budowlanych. Tematykę spotkania stanowiły nauki przyrodnicze i techniczne: geografia, kartografia, geodezja i budownictwo.
Konferencję rozpoczęła dr inż. Anna Kaczmarek – adiunkt w Katedrze Budownictwa i Fizyki Budowli Wydziału Budownictwa i Architektury i Inżynierii Środowiska UTP w Bydgoszczy. Podczas wykładu połączonego z pokazem doświadczeń pn. „Nowoczesne rozwiązania materiałowe stosowane w budownictwie” przedstawiła ciekawe, nowoczesne metody termoizolacyjne budynków, ale także zachęciła zebranych do poszerzania wiedzy, dążenia do sukcesu i udziału w kołach naukowych UTP.
Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Ich autorami byli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów. Swe pasje, umiejętności i doświadczenia przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy: Emilia Grześkowiak, Amadeusz Szatkowski - laureaci Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych oraz Daria Zbrojewska i Marcin Zmuda Trzebiatowski – pasjonaci geodezji, tegoroczni uczestnicy Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Emilia Grześkowiak i Amadeusz Szatkowski w prelekcji „Moja przygoda z budownictwem” zachęcili wszystkich do poszerzania wiedzy z zakresu budownictwa. Przeprowadzili quiz, przekornie nazwany „Biologia w budownictwie”, dzięi któremu słuchacze poznali takie terminy budowlane, jak: wąsy, oko bawoła, żabka, kleszcz, jaskółczy ogon czy ogon bobra. Daria Zbrojewska i Marcin Zmuda Trzebiatowski w wykładzie „Z geodezją za pan brat. I Ty możesz zostać geodeta” przedstawili swoje dotychczasowe badania z zakresu geodezji oraz poprowadzili ciekawy quiz wiedzy. Dzięki temu młodzież dowiedziała się, co to jest ruletka geodezyjna, reper czy tachimetr, a także jakich przyrządów używa w swojej pracy geodeta.
Kolejny prelegent konferencji, Jerzy Weber - laureat Konkursu Wiedzy Geograficznej, uczeń Zespołu Szkół nr 3 w Bydgoszczy, w wykładzie „Geografia – moja pasja” zaprezentował swoje badania dotyczące geografii, turystyki oraz terenów województwa kujawsko-pomorskiego.
Spotkanie wzbogacił występ artystyczny uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Zaprezentowali się: Marta Kowalczyk, Weronika Tamfal, Bartek Nowaczyk. Usłyszeliśmy również duet uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy: Julię Brymorę i Kamila Kępińskiego.
Na zakończenie natomiast wystąpił dr Mirosław Piotr Rurek - adiunkt w Zakładzie Badań Czwartorzędu Instytutu Geografii Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki UKW w Bydgoszczy. W prelekcji zatytułowanej „Bobry, czy one tylko szkodzą?” opowiedział uczestnikom o życiu tych gryzoni, ich szkodliwości oraz jej zapobieganiu. Następnie podkreślił pozytywne aspekty działalności bobrów, jakimi są m.in.: tworzenie nowych ekosystemów, akumulacja wody i zwiększanie retencji na zasiedlonych obszarach, a także doprowadzanie do renaturalizacji odwodnionych torfowisk.
„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.
Tekst: Monika Grzybowska