Podsumowanie spotkania „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności”

Opublikowano: 2020-01-23 15:29, Numer artykułu: 20150 , Autor: D.Wierski

Trzecie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 21 stycznia 2020 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz siódmych i ósmych klas szkół podstawowych.

 

Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział ok. 250 uczniów z następujących placówek: LO 1, LO 3, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oraz SP 30, 31, 56 i 58.

 

Podczas konferencji odbyły się prelekcje wygłaszane przez pasjonatów, badaczy nauk humanistycznych, którzy swymi wystąpieniami zachęcili młodzież do poszerzania wiedzy. Pierwszy blok poświęcony był setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy. Spotkanie rozpoczęła dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek prof. UKW – wykładowca na Wydziale Literaturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Podczas wykładu pn. „Bydgoszcz w oczach poetów” dowodziła, że większość poetów skupia się przede wszystkim na opisie centrum naszego miasta, które tworzą Stary Rynek, kościoły, Wenecja, Wyspa Młyńska, spichlerze, rzeka Brda. Wiersze traktują również o przyrodzie w Bydgoszczy, takiej jak np. Ogród Botaniczny, parki czy pojedyncze drzewa. W dalszej części wykładu pani profesor opowiedziała o przestrzeni sakralnej w wierszach Leszka Łęgowskiego, czy o architekturze miasta w twórczości Wincentego K. Sławińskiego. 

 

Kolejnym prelegentem była dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła, wykładowca na Wydziale Historycznym UKW w Bydgoszczy, która wygłosiła wykład pn. „Bydgoszczy długa droga do niepodległości”. Uczniowie dowiedzieli się, jakie były losy naszego miasta na przełomie XIX i XX wieku oraz podczas I wojny światowej. Po stracie przez Niemcy Poznania Bydgoszcz stała się głównym ośrodkiem administracyjnym. Mimo, że podpisano rozejm w Trewirze 16 lutego 1919 roku, a traktat pokojowy z Niemcami 28 czerwca 1919, to datę powrotu Bydgoszczy do macierzy przyjmuje się na 20 stycznia 1920 roku. Wówczas też miało miejsce wkroczenie polskich wojsk do miasta.

 

Głównym punktem programu była prezentacja młodych uczniów bydgoskich szkół. Ich autorami byli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów. Swe pasje, umiejętności i doświadczenia przedstawili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 1 i nr 3 w Bydgoszczy.

Na początek swoje umiejętności poetyckie, literackie i malarskie zaprezentowała uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Bydgoszczy Ellen Kuźma. uczennica pierwszej  klasy humanistyczno-prawnej, pasjonatka praktycznie każdego przedmiotu, wielokrotna laureatka olimpiad i konkursów. Eksplorowanie biologii i historii motywuje ją do poznawania człowieka, jego świata. W prelekcji „Jestem” zaprezentowała swoją dotychczasową działalność artystyczną i opowiedziała o swoich osiągnięciach w dziedzinie poezji czy malarstwa. Wiersze Ellen czytała Monika Król (LO 1). Kolejnym prelegentem był wielokrotny laureat olimpiad z historii, pasjonat polityki i filozofii – Mikołaj Maryniak (LO 3 w Bydgoszczy). Z jego prelekcji zatytułowanej „Świat jako wynik wzajemnych zależności – w ujęciu historycznym, politycznym i nie tylko” dowiedzieliśmy się, że wpływ na historię świata ma często przypadek, ale przede wszystkim związki przyczynowo-skutkowe.  

 

Spotkanie wzbogacił występ grupy artystycznej Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy pod kierownictwem Marioli Sztuby. Uczniowie w składzie: Jędrzej Bartkowski, Julia Bess, Marta Berendt, Zosia Bohen, Liwia Drzewowska, Stanisław Iwaszko, Sarah Ładanaj, Szymon Łasiński, Zuzanna Michalska, Michał Rosiński, Adam Semrau, Krzysztof Zehner i Julia Zerbs  przygotowali trzy występy na gitarę klasyczną, fortepian, skrzypce oraz utwory wokalne i taniec, pn.  „Alleluja”, “Shallow” i “Lubię wracać”.

 

„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

Tekst i koordynacja: Monika Grzybowska