Podsumowanie spotkania „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności”

Opublikowano: 2019-11-28 16:32, Numer artykułu: 18313 , Autor: D.Wierski

Drugie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 26 listopada 2019 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz siódmych i ósmych klas szkół podstawowych.

 

Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział ok. 240 uczniów z bydgoskich szkół ponadpodstawowych oraz siódmych i ósmych klas szkół podstawowych z następujących placówek: LO 3, LO 6, Zespół Szkół Elektronicznych, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich oraz SP 30, 38, 58 i 61. Tematyką spotkania były nauki ścisłe: matematyka, fizyka, informatyka i elektronika.

 

Podczas konferencji odbyły się prelekcje wygłaszane przez pasjonatów, badaczy nauk ścisłych, którzy swymi wystąpieniami zachęcili młodzież do poszerzania wiedzy i dążenia do sukcesu. Spotkanie rozpoczął Grzegorz Wojewoda – nauczyciel konsultant w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli  w Bydgoszczy. Podczas wykładu połączonego z pokazem doświadczeń pn. „Dynamika chodzenia” przedstawił swoje badania dotyczące aspektów fizycznych chodzenia, metody badawcze i narzędzia do badania ruchu. Kolejnym prelegentem była dr Karolina Mroczyńska - adiunkt w Zakładzie Algebry i Dydaktyki Matematyki Instytutu Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która zaprezentowała wykład pn. „Macierze – naiwne tabelki, które fascynują matematyków”. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zastosowanie mogą mieć macierze w naszym życiu. Są wykorzystywane m.in. w grafice komputerowej, ekonomii, elektronice, statystyce, a także w teorii grafów i algorytmów.

 

Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Ich autorami byli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów. Swe pasje, umiejętności i doświadczenia przedstawili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 6 w Bydgoszczy: Mateusz Iwaniuk, Adam Kaniasty, Łukasz Kryczka. Drużyna bierze udział w konkursie pod patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej pn. Cansata, realizując projekt Traiblazer. W prelekcji połączonej z pokazem pn. „Cansata – o sondzie wielkości puszki” opisali swój projekt, który polega na zbudowaniu sondy wielkości puszki od napoju i nadaniu jej misji podstawowej oraz rozszerzonej. Za cel misji podstawowej obrali sobie zebranie danych takich jak temperatura i ciśnienie. Podczas spadku puszka będzie robić zdjęcia Ziemi. W ramach misji rozszerzonej, przy wykorzystaniu technologii sieci neuronowych, umieszczą pierwsze zdjęcie w ostatnim, wskazując miejsce spadku sondy oraz przeanalizują teren i naniosą go na mapę 3D. Ich sonda będzie wyposażona w skrzydła, które rozłożą się i będą dostarczać energię po spadku na Ziemię.

 

Kolejną grupą prelegentów byli uczniowie klasy o profilu informatycznym przy Zespole Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy: Jakub Hudziak, Kacper Sawczuk i Bartosz Szynka. Laureaci Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości zaprezentowali swój projekt pn. „Podwodny system sonarowy na kąpielisku”. Dowiedzieliśmy się, że taki system nazywa się The Little Red Box i jest prototypem sonaru skanującego tereny wodne. Projekt został stworzony przede wszystkim z myślą o ratownikach WOPR oraz niebezpiecznych wypadkach spowodowanych niedostosowanym kąpieliskiem.

 

W dalszej części konferencji uczestnicy poznali ciekawe badania i doświadczenia elektroników z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Kolejno zaprezentowali się:

- Tomasz Siuchniński (laureat XLII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, finalista Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości oraz XLV Olimpiady Wiedzy Technicznej) – wykład pt. „Odnawialne źródła energii – sterowanie panelem słonecznym”;

- Remigiusz Izbaner (laureat XLII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej) – wykład „Elektronika w praktyce – system zgłoszeniowy podczas teleturnieju”;

- Wojciech Wiszniewski (laureat XLII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej) – wykład „Elektronika w praktyce – drukarki 3D”.

 

Spotkanie wzbogacił występ artystyczny członków Szkolnej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy pod kierownictwem Krzysztofa Beszczyńskiego. Uczniowie Agnieszka Gruszka, Piotr Świątek, Piotr Marczak i Kacper Gacka zaprezentowali utwory: "Born To Be Wild" grupy Steppenwolf, "Black Smoke Rising" zespołu Greta Van Fleet oraz "Day Tripoper" z repertuaru The Beatles. Usłyszeliśmy również znane utwory w wykonaniu uczennic Liceum Ogólnokształcącego nr 6 w Bydgoszczy: Vanessy Łosoś i Martyny Ryszkowskiej.

 

 „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

Tekst i koordynacja: Monika Grzybowska