Podsumowanie spotkania „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Opublikowano: 2016-03-10 15:01, Numer artykułu: 1749 , Autor: D.Wierski

Trzecie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 9 marca 2016 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

 

Celem spotkania było, już tradycyjnie, wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział ok. 180 uczniów z bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych, m.in. z Liceum Ogólnokształcącego nr 1, Liceum Ogólnokształcącego nr 6 oraz Zespołu Szkół Spożywczych i Zespołu Szkół Gastronomicznych. Tematyką spotkania były nauki przyrodnicze: biologia, biotechnologia, rolnictwo oraz nauka o żywności i żywieniu.

 

Konferencję rozpoczął prof. dr hab. inż.  Dariusz Pańka – kierownik Zakładu Fitopatologii Molekularnej Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP w Bydgoszczy. Podczas połączonego z pokazem doświadczeń wykładu  pn. „Mikotoksyny wokół nas” zaprezentował pod mikroskopem i binokularem mikotoksyny najczęściej występujące w żywności. Na specjalnie przygotowanych płytkach z pożywką uczniowie mogli obejrzeć różne przykłady takich mitotoksyn. Chętni otrzymali również egzemplarze specjalnych płytek, by samemu móc sprawdzić, czy i jakie grzyby występują w ich otoczeniu. Ponadto profesor zaakcentował informacje o szkodliwości grzybów pleśniowych dla ludzi, jak również o możliwościach pozbycia się ich z naszego otoczenia.

 

Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół, laureatów i finalistów olimpiad. Swe pasje i umiejętności przedstawili: Łukasz Żak (uczeń Technikum Spożywczego w Bydgoszczy), pasjonat dietetyki, jakości zdrowotności żywności czy wartości odżywczej surowców, uczestnik wielu konkursów na temat żywności i żywienia oraz Piotr Pańka (uczeń LO nr 1 w Bydgoszczy) - uczestnik wielu konkursów naukowych, m.in.  konkursu astronomicznego, technicznego, biologicznego i wielu innych. Łukasz Żak w prelekcji „Tłuszcze i cukry w żywieniu człowieka – w poszukiwaniu prawdy” zachęcał wszystkich nie tylko do poszerzania wiedzy z zakresu dietetyki, ale przedstawił również kilka cennych informacji na temat swojej pracy badawczej dotyczącej wartości odżywczej produktów. Natomiast Piotr Pańka w wykładzie „Wpływ szczepionki edomikrozowej do traw na wzrost życicy trwałej i jej odporność na chorobę” przedstawił swoje dotychczasowe badania z zakresu nauk biologicznych. Prelegent zainteresował widownię pokazem eksperymentów związanych ze wzrostem trawy.

 

Spotkanie wzbogacił występ artystyczny uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Bydgoszczy. Usłyszeliśmy dwie piosenki w wykonaniu Jakuba Grzeszka – uczestnika wielu festiwali muzycznych oraz pokaz tańca Natalii Mućki – laureatki pierwszego miejsca podczas Mistrzostw Europy Federacji WADF w kategorii solowej jazz. 

 

Na zakończenie natomiast wystąpiła dr inż. Natalia Miler – adiunkt w Katedrze Roślin Ozdobnych i Warzywnych Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP w Bydgoszczy. W prelekcji zatytułowanej „Rośliny z probówek” opowiedziała uczestnikom o tym, jak wiele roślin dostępnych w handlu pochodzi z produkcji w specjalnych laboratoriach, w których namnaża się rośliny w sterylnych warunkach i na pożywkach w małych pojemnikach. Dr inż. Miller powiedziała, w jakich warunkach z maleńkich fragmentów można uzyskać całe rośliny w ogromnych ilościach, niezależnie od pogody czy pory roku. Pani doktor opowiedziała również o tym, czym jest mikrorozmnażanie - bo taką nazwę ma laboratoryjna produkcja roślin. Jak podkreśliła, jest to ważna, choć wielu osobom nieznana, gałąź współczesnego ogrodnictwa. W trakcie prezentacji przedstawione zostały podstawy roślinnych kultur in vitrooraz rośliny namnażane tą techniką.

 

„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

Tekst: Monika Grzybowska

Zdjęcia: Jarosław Pabijan