Podsumowanie spotkania „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” – 29.01.2018

Opublikowano: 2018-01-31 11:19, Numer artykułu: 3502 , Autor: D.Wierski

Trzecie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 29 stycznia 2018 r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy.

 

Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. Do auli ZSO nr 1 przybyło ok. 200 uczniów z bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i siódmych klas szkół podstawowych z SP 30, SP 31, SP 38, ZSO nr 1, ZSO nr 3, Zespołu Szkół Gastronomicznych, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych oraz Zespołu Szkół nr 4. Tematem spotkania były następujące dziedziny wiedzy: geografia, turystyka, ekonomia i przedsiębiorczość.

 

Pierwszy blok tematyczny, dotyczący turystyki i geografii, rozpoczął dr Mirosław Rurek – wykładowca z Instytutu Geografii UKW w Bydgoszczy. Podczas wykładu zatytułowanego „Badania paleogeograficzne i ich związek z turystyką na przykładzie Borów Tucholskich” przedstawił wyniki badań naukowych, jakie wraz ze studentami turystyki i geografii przeprowadził w Borach Tucholskich. Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Ich autorami byli laureaci i finaliści olimpiad oraz konkursów. Jako pierwsza swoją prelekcję wygłosiła Julia Brzozowska - uczennica drugiej klasy z międzynarodową maturą w Zespole Szkół nr 4 w Bydgoszczy. Julia jest miłośniczką podróży i w wystąpieniu pt. „Trzy kraje, dwa tygodnie” opowiedziała o przygodzie, jaka spotkała ją podczas zwiedzania trzech krajów azjatyckich. Prelegentka przedstawiła wiele ciekawostek, prezentując przy tym interesujące zdjęcia i filmy z podróży. Następnie zaprezentował się Mateusz Mońko – laureat wielu olimpiad i konkursów kuratoryjnych, uczeń drugiej klasy Technikum Ekonomicznego przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy. W prelekcji pn. „Walory turystyczne Doliny Dolnej Wisły” opowiedział uczniom o turystycznych atrakcjach tego regionu. W Chrystkowie znajduje się na przykład mennonicka chata, Chełmno to miasto zakochanych ze średniowiecznymi kościołami, murami miejskimi, basztami oraz wieloma interesującymi zabytkami. Bardzo ciekawy jest też Zespół Parkowo-Pałacowy w Ostromecku, w którego skład wchodzą Pałac Barokowy Stary i Klasycystyczny Pałac Nowy. Kolejnym prelegentem był uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Bydgoszczy, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy – Mikołaj Gabinecki. W wykładzie zatytułowanym „Perspektywy rozwoju regionu bydgoskiego okiem młodzieży” opowiedział o tym, jak młodzi mieszkańcy naszego miasta widzą przyszłość dla regionu oraz na co ich zdaniem należy zwrócić uwagę, aby w przyszłości Bydgoszcz była miastem rozwojowym.

 

Drugi blok tematyczny, dotyczący ekonomii, finansów i przedsiębiorczości, rozpoczął dr Paweł Antoszak - wykładowca w Instytucie Prawa, Administracji i Zarządzania UKW w Bydgoszczy. W wystąpieniu o intrygującym tytule „Finanse na wesoło” przedstawił zebranym kilka ciekawostek dotyczących historii pieniądza, kredytów czy banków. W dalszej części konferencji zaprezentował się uczeń drugiej klasy Technikum Ekonomicznego przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy Sebastian Michniewicz, laureat wielu olimpiad i konkursów kuratoryjnych, posiadacz indeksu UMK. Podczas prelekcji pn. „Współczesny świat bez ekonomii? Niemożliwe!” dowodził, że w dzisiejszym komercyjnym, skomputeryzowanym świecie nie możemy żyć bez ekonomii, pieniędzy, internetowych kont bankowych itp.

 

Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne uczniów bydgoskich placówek. Uczestnicy usłyszeli piękne utwory wykonane na wiolonczeli przez Agatę Bączkowską, uczennicę pierwszej klasy matematyczno-geograficznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy. Agata gra na wiolonczeli od dziesięciu lat. Sama także komponuje, a inspiruje ją duet Twocellos. Jest również miłośniczką tenisa ziemnego i marzy, aby w przyszłości zostać architektem. Publiczność usłyszała też autorskie utwory w wykonaniu uczennicy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 Sandry Matyszewskiej, która najlepiej odnajduje się w piosence aktorskiej i sama pisze swoje teksty.

 

„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

Tekst: Monika Grzybowska