Podsumowanie spotkania „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” – 19.03.2018

Opublikowano: 2018-03-20 14:26, Numer artykułu: 3632 , Autor: D.Wierski

Czwarte i ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 19 marca 2018 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych oraz siódmych klas szkół podstawowych.

 

"Forum..." służy wszechstronnemu rozwijaniu i wspieraniu uzdolnień młodych ludzi oraz stworzeniu im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. Tym razem w wydarzeniu wzięło udział ok. 210 uczniów z bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i siódmych klas szkół podstawowych z SP 30, SP 31, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, Zespołu Szkół Gastronomicznych, Zespołu Szkół Spożywczych, Zespołu Szkół Chemicznych, Zespołu Szkół nr 4 oraz Niepublicznego Zespołu Szkół nr 1. Tematyka spotkania obejmowała następujące dziedziny wiedzy: biologię, chemię, biotechnologię oraz naukę o żywności i żywieniu.

 

Pierwszy blok tematyczny, dotyczący biotechnologii i nauki o żywności i żywieniu, rozpoczęła dr inż. Małgorzata Jeske – wykładowca z Zakładu Fitopatologii i Mykologii Molekularnej UTP w Bydgoszczy. Podczas wykładu „Czy wiesz, jakie grzyby rosną w Twoim domu?” przedstawiła wyniki ekspertyzy dotyczącej zanieczyszczeń mikrotoksynami w kuchni. Prelegentka opowiedziała również o występujących w szkołach alergenach i mikozach, a także chorobach roślin (szara pleśń jabłek, zgnilizna twardzikowa marchwi czy sucha zgnilizna bulw ziemniaka).

 

Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Autorami wystąpień byli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów. Pierwszą prelekcję wygłosiły Julia Kmiecik i Maja Przybylska - uczennice klasy drugiej Technikum Gastronomicznego w Bydgoszczy w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Julia i Maja interesują się zdrowym żywieniem i aktywnym stylem życia. W wykładzie pt. „Racjonalne żywienie receptą na zdrowie opowiedziały zebranym o nowej piramidzie żywności, zasadach zdrowego żywienia i błędach żywieniowych oraz o potrawach i produktach niewskazanych. Uczennice przedstawiły także zasadę „6 (sześciu) U” prof. dr hab. S. Bergera, która zawiera następujące punkty: 1. Urozmaicenie (w doborze produktów), 2. Umiar (w jedzeniu i piciu), 3. Unikanie (nadmiaru cukru i soli), 4. Uregulowanie (czasu i liczby posiłków), 5. Uprawianie sportu i 6. Uśmiechanie się. Z następnej prelekcji, zatytułowanej Leśny mech dla spokoju sumienia i radości podniebienia”, słuchacze dowiedzieli się o dobroczynnych właściwościach szpinaku. To warzywo jest "bombą witaminową", która obniża ciśnienie i poprawia wzrok oraz pomaga przy odchudzaniu. Dowiedzieliśmy się, że szpinak można wykorzystywać do różnych potraw, zarówno smażonych, gotowanych, słonych, jak i słodkich. Autorką prezentacji była Kinga Stimma – uczennica trzeciej klasy Technikum Spożywczego w zawodzie technik technologii żywności. W przyszłości chciałaby studiować dietetykę na Akademii Medycznej w Bydgoszczy, a jej największym marzeniem jest prowadzenie poradni dietetycznej. Na zakończenie wykładu widownię zaproszono do degustacji pysznego, energetycznego ciasta na bazie szpinaku - „Leśny mech”.

 

Drugi blok tematyczny, dotyczący biologii i chemii, rozpoczęła dr Magdalena Trojankiewicz – prodziekan ds. dydaktycznych, wykładowca z Katedry Genetyki w Instytucie Biologii Eksperymentalnej UKW w Bydgoszczy. W wykładzie „Nauki przyrodnicze wyzwaniem na całe życie” zachęciła zebraną młodzież do poszerzania wiedzy z zakresu biologii, biotechnologii czy ochrony środowiska, a także zachęcała do podjęcia studiów na UKW. W dalszej części konferencji zaprezentowały się uczennice trzeciej klasy Technikum Chemicznego w zawodzie technik analityk – Anna Mizielska i Izabela Bilicka. Podczas prelekcji „Moje zdrowie – moja pasja” dowodziły, że zdrowy styl życia jest bardzo ważny dla naszego samopoczucia. Na zakończenie zaprezentowały się uczennice Zespołu Szkół nr 4 w Bydgoszczy (Gimnazjum nr 17) – Maria Białoszyńska i  Amelia Gromada. Opowiedziały one o swoim doświadczeniu z chemii, za które otrzymały Nagrodę specjalną Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty. Wykład zatytułowany „Jagody goji – superfood czy chwyt marketingowy?” jest jednocześnie tytułem projektu, którego opiekunem była p. Agata Opaska. Uczennice po przeprowadzeniu badań doszły do wniosku, że odpowiedź na pytanie zadanie w projekcie jest niejednoznaczna. 

 

Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne uczniów bydgoskich placówek. Znany utwór "Tears In Heaven” z repertuaru Erica Claptona zagrał na gitarze i zaśpiewał czystym, silnym głosem Michał Święcicki, uczeń Zespołu Szkół Spożywczych. Jako członek chóru uczestniczył m.in. w Bydgoskich Biesiadach Czytelniczych, Konkursie Piosenki Religijnej "Cecyliada" i Bydgoskich Spotkaniach z Kulturą Chrześcijańską. Z niesamowitym, delikatnym głosem wystąpiła również uczennica pierwszej klasy Technikum Żywienia w Zespole Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy Marcelina Mroczek, która także brała udział w wielu konkursach międzyszkolnych i zdobywała liczne wyróżnienia. Na zakończenie zebrani usłyszeli utwór "Ballada o mocy" z płyty "Wygraj sukces" w wykonaniu uczennicy trzeciej klasy Technikum Spożywczego Sandry Wilczyńskiej. Uczennica swój talent wokalny rozwijała w Regionalnej Akademii Piosenki oraz w Szkole Muzycznej II stopnia w Świeciu pod kierunkiem pana Marcina Chudzińskiego. Od 10 lat współpracuje z Chórem Dziecięcym "Biedronki" – laureatem wielu regionalnych konkursów, zapraszanym do udziału w prestiżowych imprezach organizowanych w Polsce i Europie. Od 2016 roku Sandra pełni funkcję dyrygenta chóru.

 

"Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności" zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego "Zdolni znad Brdy".

 

Tekst: Monika Grzybowska