Podsumowanie obozu naukowego

Opublikowano: 2015-09-28 11:22, Numer artykułu: 1363 , Autor: D.Wierski

Już po raz drugi w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy” w okresie wakacyjnym odbył się obóz naukowy dla najzdolniejszych uczniów. Tym razem młodzież poszerzała wiedzę, wzbogacała kompetencje językowe i integrowała się na Pojezierzu Warmińsko-Mazurskim – w malowniczo położonym ośrodku wypoczynkowym w Lidzbarku Welskim.

Obóz naukowy rozpoczął się 18 sierpnia i trwał aż do 27 sierpnia, oferując uczestnikom niezwykle bogaty program edukacyjny i wypoczynkowy.

 

Centralnym punktem programu były zajęcia warsztatowe, które prowadzono w trzech grupach:

1. Wakacyjne przygotowania do olimpiady matematycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

2. Wakacyjne przygotowania do olimpiady języka angielskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

3. Wakacyjne przygotowania do konkursów i olimpiad matematycznych dla uczniów gimnazjów.

 

Prowadzącymi warsztaty byli pedagodzy z ogromnym doświadczeniem i licznymi sukcesami w pracy dydaktycznej, także w zakresie pracy z uczniem zdolnym: Henryk Pawłowski i Łukasz Kiersznicki. Na zajęciach poruszano zagadnienia wykraczające poza program nauczania, rozwijające matematyczne i językowe kompetencje uczestników. Dodatkową atrakcją dla grup matematycznych były codzienne godzinne konwersacje w języku angielskim.

 

Oprócz zajęć warsztatowych dla uczestników przygotowano szereg wakacyjnych atrakcji. Ich celem były integracja grup, relaks i nabranie energii do dalszej pracy. Co szczególnie ważne, bardzo duży nacisk w programie położono na aktywny wypoczynek. Uczestnicy obozu każdy dzień mieli urozmaicany m.in. gimnastyką, biegami i długimi spacerami, pływaniem, wycieczkami rowerowymi, tańcem. Odważni mogli skorzystać ze ścianki wspinaczkowej i zjazdów pontonami po specjalnie przygotowanym torze. Wykorzystano też sprawdzoną metodę aktywnej i integrującej zabawy – podchody.

 

Ponadto zabawa i integracja posiadała także walory edukacyjne – wiele spośród form wypoczynku we wszechstronny sposób wzbogacało wiedzę młodzieży. Uczestnicy zwiedzili toruński Fort IV, gdzie poznali szczegóły architektury i strategii obronnej oraz dowiedzieli się o wielu ciekawych wydarzeniach z historii Torunia. Historyczną atrakcją była także wizyta wGrodzie Foluszek, gdzie młodzież wzięła udział w grze terenowej – warto sięgnąć do relacji jednej z uczestniczek: Na początek kasztelan opowiedział nam historię Grodu i wyjaśnił zasady gry terenowej, w której mieliśmy wziąć udział. Wyruszyliśmy do lasu w poszukiwaniu zadań, które należało wykonać. Oczywiście, aby było ciekawiej, zostaliśmy przyodziani w historyczne stroje i podzieleni na dwie grupy. Musieliśmy fotografować spotkane zwierzęta, odnajdywać herby, karty z zadaniami, poznawaliśmy zastosowanie różnych roślin. Gra była bardzo ciekawa i pouczająca. Pomimo tego, że żadnej drużynie nie udało się rozwiązać wszystkich zadań, to jednak drużyna niebieskich pobiła rekord Grodu w układaniu mozaiki na czas i to ona wygrała zabawę. Później strzelaliśmy z łuków, lepiliśmy z gliny, a na koniec wszyscy szukaliśmy skarbu. Skarb został odnaleziony i w nagrodę wszyscy mogliśmy wybić pamiątkową monetę.

 

Innymi edukacyjnymi formami wypoczynku były też m.in. gry i turnieje, rozwiązywanie zadań przyrodniczych, geograficznych i, a jakże, matematycznych, spotkanie o tematyce filmowej, zabawy cyrkowe, wspólne muzykowanie i gra miejska rozgrywająca się w Lidzbarku. Opiekę nad uczestnikami sprawowały panie Małgorzata Lewandowska, Monika Grzybowska i Wanda Chylińska. Podczas obozu naukowego w Lidzbarku Welskim zrealizowano wszystkie zakładane cele edukacyjne, pedagogiczne i wychowawcze.

 

Ilustrowane zdjęciami relacje z poszczególnych dni trwania obozu regularnie zamieszczane były na stronie portalu "Zdolni znad Brdy": dzień 1, dzień 2, dzień 3, dzień 4, dzień 5, dzień 6, dzień 7, dzień 8 i dzień 9.