"Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie" - relacja
Jak rozpoznać, czy mam dziecko uzdolnione? Jak motywować je do nauki? Co robić, aby pomóc w poszerzaniu wiedzy? Te i wiele innych pytań usłyszeć można było podczas konferencji adresowanej do rodzica ucznia zdolnego – "Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie".
Spotkanie miało na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Konferencję poprowadzili specjaliści z zakresu komunikacji społecznej i psychologii. Dr Anna Hibner - psycholog, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu oraz Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy - zaprezentowała krótki wykład zatytułowany "Jak pracować z uczniem zdolnym w domu i w szkole? – kilka wskazówek wychowawczych". W dalszej części spotkania dr Remigiusz Koc - psycholog, adiunkt w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy - w prelekcji "Komunikacja w rodzinie z dzieckiem zdolnym i utalentowanym" przedstawił kilka aspektów komunikowania się z dzieckiem uzdolnionym.
Wielkie emocje wzbudziła burzliwa dyskusja rodziców z prowadzącymi, której owocem był pomysł stworzenia stowarzyszenia na rzecz dziecka zdolnego. Rodzice podkreślili również ogromną wartość programu "Zdolni znad Brdy", który pomaga im oraz nauczycielom w wychowaniu, kształceniu i rozwoju utalentowanych uczniów.
Spotkanie "Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie" zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego "Zdolni znad Brdy".
Tekst: Monika Grzybowska