"Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie" - relacja
Warsztaty z komunikacji empatycznej dla rodziców pn. "Porozumienie bez przemocy wg metody M. Rosenberga" odbyły się 25 kwietnia 2015 r. w sali konferencyjnej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.
Spotkanie miało na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Warsztaty poprowadziła psycholog Magdalena Dunajska - pracownik Pałacu Młodzieży oraz Hospicjum ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. Przedstawiła ona cztery najważniejsze kroki, które należy zastosować w porozumieniu bez przemocy według Marshalla Rosenberga: spostrzeżenie, emocje, potrzeby i prośba "o gest wzmacniający życie". Za pomocą anegdot, przykładów i pokazowych dialogów psycholog zademonstrowała, jak w życiu codziennym można rozwiązywać problemy, które wynikają z nieumiejętnego komunikowania się.
Wielkie emocje wzbudziły ćwiczenia praktyczne komunikatu w języku "żyrafy", pełnym empatii i szacunku dla własnego dziecka. Rodzice dowiedzieli się, jak pozbyć się języka przemocy (tzw. języka "szakala"), który generuje konflikty i negatywne emocje. Zadeklarowali również chęć udziału w kolejnych tak ciekawych i pomocnych warsztatach oraz podkreślili ogromną wartość programu "Zdolni znad Brdy", który stymuluje w wychowaniu, kształceniu i rozwoju ich dzieci.
Warsztaty "Porozumienie bez przemocy wg metody M. Rosenberga" z cyklu "Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie" zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego "Zdolni znad Brdy" oraz były współfinansowane przez Bydgoski Grant Oświatowy pn. "Laboratorium Zdolności".
Tekst: Monika Grzybowska