„Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” – podsumowanie spotkania z 29.10.2020

Opublikowano: 2020-11-04 09:38, Numer artykułu: 32909 , Autor: D.Wierski

Za nami pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zatytułowane: „Nauka samoregulacji drogą do radzenia sobie ze stresem i korzystania z pełni możliwości”. Spotkanie odbyło się 29 października 2020 r. w sali konferencyjnej bydgoskiego Pałacu Młodzieży.

Warsztaty miały na celu wsparcie psychologiczne rodziców, a spotkanie poprowadziła psycholog i coach dr Anna Hibner (doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, Koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego w Akademickim Centrum Medycznym przy WSG). Podczas warsztatów poruszony został temat samoregulacji jako zdolności człowieka do równoważenia i regulowania pobudzenia jakiego doświadcza na co dzień lub w stresujących sytuacjach, a także powrotu do stanu spokoju i odprężenia. Dzięki dyskusji i ćwiczeniom warsztatowym uczestnicy dowiedzieli się, że samoregulacja jest źródłem psychicznej siły człowieka, a jego mózg dysponuje naturalnymi funkcjami umożliwiającymi regulowanie doświadczanego pobudzenia. Obecni na warsztatach poznali procesy pobudzenia mózgu (współczulny układ nerwowy) i hamowania (przywspółczulny układ nerwowy), a także dowiedzieli się, że czasem człowiek potrzebuje dodatkowych działań, aby wspomóc zachodzące w mózgu procesy.


Prowadząca podkreśliła również korzyści, jakie daje samoregulacja:
- kształtuje samoświadomość,
- rozwija uwagę i umiejętność nazywania własnych stanów emocjonalnych,
- uczy rozpoznawać indywidualne stresory,
- pozwala na wypracowanie skutecznych sposobów zmniejszania pobudzenia i powrotu do równowagi,
- pozwala radzić sobie z trudnymi zachowaniami, w tym zamieniać pierwotne reakcje na stres (walka bądź ucieczka, zamrożenie) na zachowania prospołeczne,
- uświadamia czasowość stresorów (przykrych, trudnych emocji), czyli ich mijanie,
- uczy eliminować stresory utrudniające funkcjonowanie.


Warsztaty „Nauka samoregulacji drogą do radzenia sobie ze stresem i korzystania z pełni możliwości” z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

Tekst: Monika Grzybowska