„Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” – podsumowanie spotkania z 22.04.2017 r.
Czwarte w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zatytułowane zostały „Autorytet rodzicielski - jak go zbudować na fundamencie z poczucia bezpieczeństwa i zasad?” i odbyły się 22 kwietnia 2017 r. w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.
Spotkanie miało na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Warsztaty poprowadziła psycholog Magdalena Dunajska - pracownik Pałacu Młodzieży oraz Hospicjum ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy.
Uczestnicy uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania: czy autorytet rodzicielski to mit czy aktualne zagadnienie warte poruszenia? Czy współczesnemu dziecku potrzebne są autorytety - wzory do naśladowania? Czy zmieniający się świat potrzebuje zmiany w podejściu do autorytetów: rodzicielskich, moralnych? Jak budować autorytet oparty na wzajemnym szacunku i mądrze wyznaczonych granicach zamiast na fundamencie siły i władzy? Rodzice wymienili się doświadczeniami i wzbogacili swoje kompetencje wychowawcze, a dzięki ćwiczeniom warsztatowym uzyskali informacje o tym, jakimi cechami powinni się charakteryzować, aby stać się dla współczesnego dziecka autorytetem. Poza tym dowiedzieli się, jak sprawić, by za kilka, kilkanaście lat usłyszeć z ust dziecka: „mamo/tato jesteś dla mnie wzorem do naśladowania”.
Warsztaty „Autorytet rodzicielski - jak go zbudować na fundamencie z poczucia bezpieczeństwa i zasad?” z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.