„Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” – podsumowanie spotkania z 21.02.2020 r.

Opublikowano: 2020-02-24 21:27, Numer artykułu: 21080 , Autor: D.Wierski

Trzecie w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zatytułowane zostały „W małym ciele duży duch – warsztaty poświęcone zapobieganiu depresji u dzieci i nastolatków”. Spotkanie odbyło się 21 lutego 2020 r. w sali konferencyjnej bydgoskiego Pałacu Młodzieży.

 

Warsztaty mają na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Spotkanie poprowadziła psycholog Magdalena Klinowska – pracownik Pałacu Młodzieży oraz Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie prowadzi konsultacje oraz terapie indywidualne i terapię grupową dla młodzieży. Podczas warsztatów rodzice, opiekunowie i pedagodzy dowiedzieli się, jak rozpoznać, że dziecko ma depresję. Poznali metody zapobiegania tej chorobie u podopiecznych, nauczyli się technik przekształcania pesymizmu w optymizm, co stanowi kluczowy element procesu uodparniania dzieci na depresję. Dzięki dyskusji i ćwiczeniom warsztatowym uczestnicy poznali skuteczną metodę walki ze złymi nawykami myślenia. Nauczyli się także, jak należy rozmawiać z dzieckiem i nastolatkiem, a czego unikać, aby podopieczny nie zamknął się w sobie.

 

Prowadząca podkreśliła, że aby zapobiegać depresji, należy m.in.:

- zadbać o relacje, zdrowy sen i ruch,

- sprawiać sobie (i innym) drobne przyjemności,

- rozwiązywać problemy (skuteczne rozwiązywanie problemów może być dodatkowym źródłem satysfakcji i wzrostu osobistego),

- być w dobrej relacji ze sobą,

- stosować metodę małych kroków (należy pamiętać, że nawet największe zadanie można podzielić na serię mniejszych i „możliwych do pokonania szczebli”).

 

Warsztaty „W małym ciele duży duch – warsztaty poświęcone zapobieganiu depresji u dzieci i nastolatków” z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

Tekst i koordynacja: Monika Grzybowska