„Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” – podsumowanie spotkania z 18.06.2016
Ostatnie, piąte w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zatytułowane były „Wpływ rodziców na kształtowanie ról i stereotypów płciowych oraz o wychowaniu seksualnym słów kilka”. Odbyły się 18 czerwca 2016 r. w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.
Spotkanie miało na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Warsztaty poprowadziła psycholog Magdalena Dunajska - pracownik Pałacu Młodzieży oraz Hospicjum ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy.
Tym razem uczestnicy zapoznali się z problematyką płci, zobaczyli ją w szerszym kontekście, nie tylko przez pryzmat czynników biologicznych, ale także zróżnicowanej konstelacji społeczno-kulturowych uwarunkowań. Poznali główne czynniki wpływające na przyswojenie przez dziecko stereotypów związanych z płcią, do których należą: środowisko rodzinne, środowisko rówieśnicze, szkoła, środki masowego przekazu itp. (czynniki społeczno-kulturowe) oraz wiek, poziom inteligencji i inne (czynniki indywidualne). Wyzwaniem dla rodziców było wspólne znalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania współczesnego świata: Jak w tym gąszczu informacji się odnaleźć? Czy zostać tradycjonalistą opornym na wszelkie zmiany społeczno-kulturowe? Czy też podążać z duchem czasu i w oparciu o wyniki prowadzonych badań zrewidować swoje poglądy? Jak w przesyconym seksualnością świecie zadbać o zdrowy rozwój psychoseksualny naszych dzieci?
Warsztaty „Wpływ rodziców na kształtowanie ról i stereotypów płciowych oraz o wychowaniu seksualnym słów kilka” z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.
Tekst: Monika Grzybowska