„Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” – podsumowanie spotkania

Opublikowano: 2021-12-22 11:33, Numer artykułu: 48206 , Autor: D.Wierski

Za nami drugie w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie”, zatytułowane „Komunikacja bez przemocy - czyli o rozmowach, które budują relacje”. Spotkanie odbyło się 15 grudnia 2021 r. w przestrzeni wirtualnej na Microsoft Teams.

Cykl warsztatów „Niezwykły umysł…” ma na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Warsztaty poprowadziła psycholog Greta Haraś (na co dzień pracuje w Pałacu Młodzieży oraz w Wojewódzkiej Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie zajmuje się diagnozą oraz terapią dzieci i młodzieży, prowadzi Treningi Umiejętności Społecznych, a w wolnych chwilach wspiera zajęciami psychoedukacyjnymi seniorów). Prowadząca opowiedziała uczestnikom o znaczeniu komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Pani Haraś starała się wyjaśnić rodzicom, dlaczego tak trudno jest rozmawiać o emocjach i potrzebach. Podczas warsztatów rodzice poznali i nauczyli się stosować techniki skutecznego porozumiewania się.

Prowadząca podkreśliła, że aby stworzyć dobrą komunikację, ważne są: rozmowa, czas i akceptacja. Powinniśmy rozmawiać ze swoim dzieckiem zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje, stwarzać warunki do rozmowy i zajmować odpowiednią pozycję. Ważne także jest słuchanie, co dziecko do nas mówi - należy wówczas pamiętać o poniższych zasadach:
- nie przerywaj wypowiedzi drugiej osoby,
- nie wtrącaj swoich uwag,
- nie pouczaj ("Gdybyś mnie posłuchał, nie byłoby teraz problemu"),
- nie oceniaj ("Jak możesz tego nie rozumieć, przecież to takie proste"),
- nie pomniejszaj problemów dziecka ("A jakie w Twoim wieku możesz mieć problemy?"),
- nie porównuj do siebie lub do innych osób, tym bardziej do rodzeństwa ("Ja w Twoim wieku...", "Zobacz jak Twój brat radzi sobie w szkole, a Ty?"),
- nie obrażaj dziecka ("Tylko głupek może mieć takie pomysły"),
- nie zaprzeczaj uczuciom i potrzebom dziecka ("Nie wydaje mi się abyś tego potrzebował, staramy się jak możemy, a Tobie ciągle mało").

Na zakończenie prowadząca zachęciła do sięgania po ciekawą literaturę:
- "Zintegrowany mózg – zintegrowane dziecko. 12 rewolucyjnych strategii kształtujących umysł twojego dziecka”, Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson;
- "Ja to Ja, Ty to Ty”, Ewa Bukowska;
- Elżbieta Zubrzycka – wszystkie książki.

Warsztaty „Komunikacja bez przemocy - czyli o rozmowach, które budują relacje” z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

Opinie rodziców po spotkaniu 15 grudnia 2021 r.:

„Dziękuję za zaproszenie. Warsztaty jak zawsze prowadzone były profesjonalnie i miło w odbiorze”.

„Szkolenie pomogło mi w komunikacji werbalnej i niewerbalnej z córką i w mojej pracy w bibliotece szkolnej. Nauczyłam się, że nie wolno wysyłać komunikatów typu "Ty". Dowiedziałam się, jak komunikować się, nie powodując konfliktów z dorastającymi dziećmi. Pomocne były zwłaszcza ćwiczenia. Dziękuję za szkolenie”.

„Tematyka spotkania ciekawa, forma prezentacji też, parę "odważnych" osób aktywnych :) Mam nadzieję, że będzie kontynuacja. Poruszane problemy relacji z dziećmi są mi znane i z chęcią wiedzę na ich temat rozwinę.”

„Moim zdaniem warsztaty były bardzo ciekawe, sporo cennych uwag. Skłoniły mnie do przemyśleń i refleksji. Chętnie wezmę udział w kolejnym spotkaniu”.

„W warsztatach prowadzonych przez panią Gretę miałam możliwość uczestniczenia po raz pierwszy. Pomimo że zajęcia były prowadzone zdalnie, uważam, że zostały przygotowane z bardzo wysoką starannością, a zaangażowanie i zachęcanie do rozmowy przez panią prowadzącą powodowały, że były one jeszcze bardziej ciekawe. Myślę, że temat tych warsztatów jest bardzo szeroki i 90 minut to jest zdecydowanie zbyt mało na wyczerpanie chociażby w części tematu, bo nie ma przestrzeni na dłuższą dyskusję w związku z czym obciążany jest prowadzący przesłaniem prezentacji”.

„Dla mnie, chociaż się nie udzielałam, warsztaty były budujące i potrzebne”.

„Jeżeli chodzi o opinię, tym razem oprócz tematów poruszanych przez prowadzącą ciekawe były dyskusje i odniesienia innych rodziców do omawianych tematów”.

„Dziękuję za możliwość spotkania i praktyczne porady. To bardzo ważne dla rodziców, którzy nie mają przygotowania do pracy z dziećmi, młodzieżą. Każde szkolenie uczy i chętnie polecam je innym rodzicom”.