„Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” – podsumowanie spotkania

Opublikowano: 2021-11-04 12:42, Numer artykułu: 45682 , Autor: D.Wierski

Za nami pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie”. Tym razem zatytułowane zostały „Instrukcja obsługi emocji - czyli niesamowita podróż po uczuciach”. Spotkanie odbyło się 27 października 2021 r. w przestrzeni wirtualnej na Microsoft Teams.

Cykl warsztatów „Niezwykły umysł...” ma na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Warsztaty poprowadziła psycholog Greta Haraś (na co dzień pracuje w Pałacu Młodzieży oraz w Wojewódzkiej Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie zajmuje się diagnozą oraz terapią dzieci i młodzieży, prowadzi Treningi Umiejętności Społecznych, a w wolnych chwilach wspiera zajęciami psychoedukacyjnymi seniorów). Prowadząca opowiedziała uczestnikom o sześciu podstawowych emocjach, co ciekawe - 4 z nich to emocje trudne np. gniew, odraza, strach, smutek, jedna oceniana w zależności od okoliczności (zaskoczenie) i jedna pozytywna – radość. Rodzice dowiedzieli się jak działa mózg w okresie dojrzewania, kiedy to zwiększa się wrażliwość na stresory w otoczeniu - wzrokowe, słuchowe, zapachowe, dotykowe oraz społeczne. Psycholog zwróciła uwagę na to, że obecny świat jest bardziej skomplikowany niż kiedyś i proste emocje mogą czasami zwodzić. Wciąż reagujemy silnymi emocjami na sytuacje, które mogą być dla nas zagrażające, tyle że dziś co innego przyciąga naszą uwagę i budzi poczucie zagrożenia. Najbardziej boimy się odrzucenia społecznego, braku akceptacji, odstawania od grupy.

Każdy z nas, a tym bardziej nasze dzieci, przeżywa różne emocje. Należy jednak pamiętać o tym, że:

- każda emocja mija (tym szybciej, im mniej z nią walczymy),

- przeżywanie emocji oznacza, że na nich zależy,

- nikt nie może mówić innej osobie, co i jak długo powinna czuć,

- człowiek ma prawo do swoich emocji i możesz przeżywać tak długo, jak to będzie konieczne.

Na zakończenie Pani Greta zaprosiła uczestników do obejrzenia ciekawego filmu o empatii - Brene Brown on empathy:

https://www.youtube.com/watch?v=1Evwgu369Jw

Warsztaty „Instrukcja obsługi emocji - czyli niesamowita podróż po uczuciach” z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

Opinie rodziców po spotkaniu:

„Bardzo dziękuję za możliwość udziału w warsztatach. Każda sugestia jak lepiej rozmawiać z dziećmi, jak pomóc im w trudnych chwilach i lepiej je zrozumieć pomaga nam lepiej dotrzeć i dogadać się z dziećmi. Pani Greta mówiła bardzo ciekawie i forma prezentacji była bardzo przystępna. Czekam na kolejne spotkanie”.

„Super sprawa, bardzo pomocne i motywujące spotkanie. Wiele niejasności się rozwiało, na wiele pytań usłyszeliśmy odpowiedzi. Pani prowadząca podchodziła do tematów indywidualnie, każdy znalazł odpowiedzi na swoje indywidualne problemy. A poza tym, była taka atmosfera, że nikt nie czuł się obcy, skrępowany”.

„Warsztaty są profesjonalnie i bardzo ciekawie prowadzone. Dziękuję za zaproszenie. Było mi bardzo miło. Czy może być w przyszłości warsztat o asertywności skierowany zarówno do rodzica, jak i do dziecka?”

„Tematyka spotkania była bardzo interesująca, a poziom merytoryczny spotkania był wysoki”.

„Bardzo dziękuję za możliwość udziału w warsztatach. Zainteresowała mnie ta tematyka, chętnie wezmę udział w kolejnych edycjach”.

„Jestem bardzo zadowolona z udziału w warsztatach. Pani Greta w sposób optymalnym przedstawiła temat”.

„Zajęcia adekwatne do obecnych potrzeb rodziców w zakresie rozumienia emocji dzieci, poruszające ważne aspekty relacji rodziców i dzieci, inspirujące rodziców, nauczycieli do refleksji i pracy z dzieckiem, podążania za dzieckiem”.

„Poruszone zagadnienia były jak najbardziej w interesującej mnie tematyce. Chciałabym pogłębić wiedzę praktyczną w tym zakresie. Mam nadzieję na więcej :) Zależało by mi na takich warsztatach, ale w formie stacjonarnej, nie online. Łatwiej jest wejść w interakcję i zadawać pytania, bez problemów technicznych”.

„Jestem nauczycielem i zagadnienia poruszane podczas spotkania nie były mi obce. Mimo to wypowiedzi prowadzącej były fajnie przedstawiane i miło się ich słuchało dokonując autoanalizy własnej pracy z dziećmi.”

„Prowadzenie i tematyka ok. Byłbym zainteresowany szczegółowym tematem: Jak ojciec może wspierać dziecko mieszkające z matką po rozwodzie rodziców?”

„Dziękuję za możliwość udziału w warsztatach. Bardzo dobrze słuchało się prowadzącej i poruszanych przez nią tematów. Jeżeli chodzi o inne tematy, to może coś o utrzymywaniu więzi z nastolatkiem?”

 

Tekst i koordynacja: Monika Grzybowska