„Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” – podsumowanie spotkania

Opublikowano: 2021-05-04 12:55, Numer artykułu: 39999 , Autor: D.Wierski

Czwarte w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zatytułowane zostały „Pozytywna komunikacja”. Spotkanie odbyło się 29 kwietnia 2021 r. w przestrzeni wirtualnej na platformie Microsoft Teams.

„Niezwykły umysł…” ma na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Warsztaty poprowadziła psycholog, coach dr Anna Hibner (doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, Koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego w Akademickim Centrum Medycznym przy WSG).

Prowadząca opowiedziała uczestnikom, czym jest komunikacja interpersonalna, komunikowanie się, jakie są jego formy oraz po co i dlaczego się komunikujemy. Podkreśliła, że aby komunikacja była pozytywna w relacjach rodzic-dziecko, powinniśmy postarać się zrozumieć intencje drugiej strony i ustalić wspólne obszary. Podczas spotkania rodzice dowiedzieli się, jak pozbyć się języka przemocy, czyli tzw. „języka szakala", który generuje konflikty i negatywne emocje, oraz w jaki sposób należy zamienić go na „język żyrafy". Na zakończenie pani psycholog przedstawiła uczestnikom „10 kroków ku temu, by stać się lepszym rodzicem”.

Warsztaty „Pozytywna komunikacja” z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

Fragmenty opinii rodziców po spotkaniu 29 kwietnia 2021 r.:

„Jestem bardzo zadowolona z warsztatów. Prezentacja i wykład były dla mnie jasne i czytelne. Być może również dlatego, że kończę akurat szkołę terapii zajęciowej, więc wiele terminów jest dla mnie na czasie. Prowadząca jest osobą kompetentną, miłą i rzeczową”.

„Warsztaty przypomniały mi rzeczy, o których kiedyś słyszałam, ale po czasie zapomniałam, więc bardziej utrwaliły mi ważne aspekty komunikacji. Do tego jeszcze mocniej uświadomiły mi, skąd wynikają pewne zachowania moich dzieci”.

„Prowadząca spotkanie dr Anna Hibner usystematyzowała moją dotychczasową wiedzę na temat komunikacji interpersonalnej. Zdobyłam też nowe wiadomości na temat barier komunikacyjnych, jakie mogą się pojawić oraz jak ich unikać. (...) Dzięki warsztatom uświadomiliśmy sobie, jak wiele zależy od nas samych. Mogliśmy też dojść do wniosku, że zazwyczaj istnieje takie rozwiązanie konfliktów, które będzie do zaakceptowania przez wszystkich. Ważne jest, by nie oceniać osoby, ale fakty”.