„Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” – podsumowanie spotkania
Trzecie w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zatytułowane zostały „A jaką supermoc ma Twoje dziecko? Jak znajomość stylu poznawczego i stylu działania dziecka może wesprzeć komunikację w rodzinie?”. Spotkanie odbyło się 25 lutego 2021 r. w przestrzeni wirtualnej na Microsoft Teams.
Istotą wydarzenia było wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Spotkanie poprowadziła psycholog i coach dr Anna Hibner (doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii, Koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego w Akademickim Centrum Medycznym przy WSG). Warsztaty dotyczyły różnic w postrzeganiu świata, reagowaniu na innych i na zadania w zależności od przejawianego stylu poznawczego. Podczas zajęć prowadząca zaprezentowała założenia metodologii FRIS®.
Prowadząca podkreśliła, że model FRIS® opiera się na czterech perspektywach poznawczych: fakty, relacje, idee, struktury. To one wyjaśniają, jakim informacjom ludzie nadają największy priorytet, szczególnie w nowych sytuacjach. Pani doktor przedstawiła cechy osobowości według podziału: zawodnik – fakty, partner – relacje, wizjoner – idee, badacz – struktury. Na zakończenie dr Hibner poleciła strony internetowe, na których można zbadać typ osobowości czy temperament. Są to:
https://www.16personalities.com/pl
http://traugutt.net/lo/temperament/kwestionariusz.php
W spotkaniu udział wzięło 48 osób. Warsztaty „A jaką supermoc ma Twoje dziecko? Jak znajomość stylu poznawczego i stylu działania dziecka może wesprzeć komunikację w rodzinie?” z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.
Opinie rodziców po spotkaniu 25 lutego 2021r.:
„Dzień dobry, warsztaty przeprowadzone były w sposób przyjemny i zrozumiały. Informacje przekazane podczas warsztatów mogą pomóc rodzicom w relacjach z dziećmi oraz podczas pomocy dziecku w podejmowanych przez niego decyzjach.”
„Ciekawe informacje i chętnie przejrzałabym jeszcze raz prezentację dla przypomnienia. Tak na raz nie da się zapamiętać wszystkich informacji. aby wprowadzić je w życie. Dziękuję.”
"Dzień dobry Pani Moniko, Po pierwsze chce Pani podziękować za Pani zaangażowanie w organizację takiego spotkania. Wspaniała inicjatywa :) Wykład ciekawy. Co prawda 4 sposoby myślenia i adresy strony z testem do zdiagnozowania u dziecka preferowanego podejścia, mogłoby zająć mniej czasu. Brakowało mi życiowego przykładu, czyli przeprowadzenia z jakimś dzieckiem/osobą takiej rozmowy, testu, wyciągnięcia wniosków i propozycji postępowania w tym przypadku. Myślę , że takie "case study" zmotywowałoby mnie do zastosowania w domu analogicznego postępowania.
Ogólnie cieszę się, że uczestniczyłam w tym spotkaniu i raz jeszcze dziękuję.”
„Bardzo dziękuję za możliwość wzięcia udziału w warsztacie. Informacje przedstawiane były w przystępny sposób, nie było zakłóceń technicznych, momentami okno prezentacji było trochę zbyt małe, bo trudno było odczytać zawartość slajdu, ale generalnie nie mam zastrzeżeń. Byłabym zainteresowana materiałem powarsztatowym - jeżeli taki istnieje.”
„Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w warsztatach „A jaką supermoc ma Twoje dziecko? Jak znajomość stylu poznawczego i stylu działania dziecka może wesprzeć komunikację w rodzinie?”
Warsztaty były bardzo ciekawe, prowadzone w sposób przejrzysty i zrozumiały. Bardzo podobała mi się prezentacja bazująca na czterech symbolach i czterech kolorach - dzięki temu łatwiej było zrozumieć treść wykładu. Teraz widzę w nowym świetle relacje w mojej rodzinie (z mężem i córką) oraz moją relację z rodzicami. Łatwiej mi dostrzec przyczyny nieporozumień i konfliktów.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie!”.
„Dzień dobry, warsztaty były prowadzone bardzo przejrzyście, dostępnie i wspomagane obszerną prezentacją. Osobiście jestem zadowolona i mam nadzieję, że będę mogła brać udział w kolejnych warsztatach. Tego typu edukacja jest nam rodzicom potrzebna, to zawsze kolejny krok do przodu. Bardzo dziękuję za organizację takich szkoleń, prelekcji dla rodziców. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne propozycje.”
„Dzień dobry, mi zabrakło możliwości konwersacji o poszczególnych typach osobowości.”
„Dzień dobry, bardzo dziękuję za możliwość uczestniczenia w tych ważnych warsztatach. Jestem bardzo zadowolona z poruszanych przez Panią Doktor tematów, cenne wskazówki próbuję przełożyć bezpośrednio na swoje życie:) Proszę o mnie pamiętać przy okazji kolejnych spotkań. Serdecznie pozdrawiam”.
„Dzień dobry, szkolenie na wysokim poziomie, pani Anna Hibner dobrze przygotowana. Bardzo dziękuję za organizację warsztatów dla rodziców. Pozdrawiam serdecznie.”
Tekst i koordynacja: Monika Grzybowska