"Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie" – podsumowanie spotkania
Pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu "Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie" zatytułowane zostały "Komunikacja bez przemocy wg M. Rosenberga" i odbyły się 24 września 2016 r. w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.
Spotkanie miało na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Warsztaty poprowadziła psycholog Magdalena Dunajska - pracownik Pałacu Młodzieży oraz Hospicjum ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. Przedstawiła ona cztery najważniejsze kroki, które należy zastosować w porozumieniu bez przemocy według Marshalla Rosenberga: spostrzeżenie, emocje, potrzeby i prośba "o gest wzmacniający życie". Za pomocą anegdot, przykładów, pokazowych dialogów oraz krótkich filmów psycholog zademonstrowała, jak w życiu codziennym można rozwiązywać problemy, które wynikają z nieumiejętnego komunikowania się.
Duże zainteresowanie wzbudziły ćwiczenia praktyczne komunikatu w języku "żyrafy", pełnym empatii i szacunku dla własnego dziecka. Rodzice dowiedzieli się, jak pozbyć się języka przemocy (tzw. języka "szakala"), który generuje konflikty i negatywne emocje.
Warsztaty z komunikacji empatycznej pn. „"Komunikacja bez przemocy wg M. Rosenberga" z cyklu "Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie" zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego "Zdolni znad Brdy".
Tekst: Monika Grzybowska