"Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie" – podsumowanie pierwszego w tym roku szkolnym spotkania
Warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie rodziny”, zatytułowane „WIELKI mały człowiek”, odbyły się 26 września 2015 r. w sali konferencyjnej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.
Spotkanie miało na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Warsztaty poprowadziła psycholog Magdalena Dunajska - pracownik Pałacu Młodzieży oraz Hospicjum ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. Opowiedziała ona m.in. o tym, jak budować u dzieci właściwe poczucie własnej wartości, które wpływa na poziom szczęścia i satysfakcji. Natomiast wielkie emocje wzbudziła dyskusja o tym, że czasami poczucie pewności siebie urasta do przesadzonych rozmiarów – dziecko przyjmuje wówczas postawę roszczeniową, a rówieśników ocenia z góry, czy wręcz upokarza.
Dzięki ćwiczeniom warsztatowym uczestnicy uzyskali informacje na temat następujących zagadnień: Jak wychować dziecko, by miało świadomość własnej wartości, a jednocześnie uchronić je od niezdrowego narcyzmu? Jak właściwie kształtować charakter dziecka? W jaki sposób wykreować mądrego człowieka, który zna swoją wartość, potrafi wskazać swoje zalety i zaprezentować je innym? Kto i kiedy ma wpływ na poczucie własnej wartości dziecka?
Warsztaty "WIELKI mały człowiek" z cyklu "Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie" zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego "Zdolni znad Brdy" oraz były współfinansowane przez Bydgoski Grant Oświatowy pn. "Laboratorium Zdolności".
Tekst: Monika Grzybowska