„Instrumenty aktywności ucznia zdolnego” – podsumowanie spotkania

Opublikowano: 2019-05-16 12:11, Numer artykułu: 13242 , Autor: D.Wierski

Za nami trzecie i ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty metodyczne z cyklu „Instrumenty aktywności ucznia zdolnego”. Spotkanie adresowane było do nauczycieli biologii i geografii bydgoskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, a odbyło się 15 maja 2019 r. o godz. 15:30 w Szkole Podstawowej nr 37 w Bydgoszczy.

 

Warsztaty metodyczne dla nauczycieli biologii i geografii pn. Kreatywność i metody aktywne w nauczaniu geografii i biologii" zorganizowane zostały w celu wzbogacenia wiedzy i umiejętności nauczycieli z zakresu pracy z uczniem zdolnym. Spotkanie poprowadził dr Jerzy Norbert Radomski (doradca metodyczny z zakresu geografii MOEN). Ekspert podkreślił, że niezmiernie ważne jest, aby stwarzać uczniom sytuacje wymagające twórczego myślenia, nie narzucać sztywnych schematów, zachęcać do tworzenia ciekawych projektów. Przedstawił również kilka kreatywnych sposobów na zachęcenie uczniów do nauki i poszerzania wiedzy, a były to m.in.: „plastelinowa” mapa, wokalna lekcja geografii i biologii, praca z kalką techniczną czyli „tworzymy własne dzieło”, prace „duuuuużego formatu”, kreatywność w szkolnej geografii i biologii, akademickie zwyczaje w szkole, czy „aby było ciekawiej”. Podczas warsztatów nauczyciele poznali wskazówki do pracy z uczniem uzdolnionym z zakresu geografii czy biologii, ale także do rozwoju uzdolnień pozostałych uczniów. Zapoznali się także z wieloma aktywnymi metodami wspierającymi rozwój inteligencji dzieci i młodzieży.

 

Warsztaty metodyczne z cyklu „Instrumenty aktywności ucznia zdolnego” zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.