„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności" - podsumowanie spotkania

Opublikowano: 2018-10-28 21:07, Numer artykułu: 6369 , Autor: D.Wierski

Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 24 października 2018 r. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych oraz siódmych i ósmych klas szkół podstawowych.

 

Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział ok. 210 uczniów z bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych z następujących placówek: SP 28, SP 30, LO nr 1, LO nr 3, LO nr 4, LO nr 6, LO nr 7 i LO nr 8 oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych. Tematyką spotkania były nauki humanistyczne: język polski, literatura polska, historia.

 

Konferencję rozpoczęła dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek – wykładowca z Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UKW w Bydgoszczy. Podczas wykładu „Po co poecie potrzebna pszczoła? Perspektywa interdyscyplinarna” przedstawiła motyw pszczoły w poezji Haliny Poświatowskiej, u której wiersze traktowały często o życiu, miłości, młodości, zmysłowości, przemijaniu, chorobie i śmierci, a także o zmieniającym się stosunku do własnego ciała, natury, czy o silnym odczuwaniu ograniczenia ludzkiego życia. Dr hab. Morzyńska-Wrzosek zaprezentowała kilka wierszy Poświatowskiej z motywem pszczoły, np. "Widziałam ostatnią pszczołę":

Widziałam ostatnią pszczołę [...] Delikatne gazowe skrzydełka podźwignęła w górę i położyła na nich ociężałą głowę. A oczy miała zamknięte.

"co robiłaś w życiu"

miód – mruknęła

[...]

a teraz chcesz odejść

o tak – teraz chcę stać się cząstką zielonego plastra

tańczącą drobiną pyłu – wiecznym brzękiem

i nie żal ci życia?

nie"

 

Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Ich autorami byli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów. Swe pasje, umiejętności i doświadczenia przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, 3, 4 i 6 w Bydgoszczy. Jako pierwsza swoją prelekcję wygłosiła uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Bydgoszczy – Julia Krych, stypendystka nagrody Prezesa Rady Ministrów, finalista Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie, uczestniczka II etapu części ustnej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, miłośniczka sztuk plastycznych i podróży, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych. W wystąpieniu zatytułowanym „Jarosław Iwaszkiewicz – artysta dwurodny” opowiedziała o związku twórczości Jarosława Iwaszkiewicza z muzyką Karola Szymanowskiego w kontekście biograficznym i  w odniesieniu do opowiadania "Martwa pasieka". Następnie zaprezentował się Radosław Łysiak – uczeń II klasy humanistycznej Liceum Ogólnokształcącego nr 4, finalista Olimpiady Wiedzy o Mediach.  W prelekcji pn. „Jak dostałem się na studia, nie pisząc matury?” opowiedział uczniom, w jaki sposób udało mu się zdobyć indeks wymarzonej uczelni oraz staż w redakcji pisma „Twój Styl". Zachęcał zebranych do brania udziału w olimpiadach i poszerzania wiedzy.

 

W następnej części spotkania wystąpiła dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła - wykładowca w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Opowiedziała ona zebranym kilka ciekawostek z życia znanych polityków w wykładzie o intrygującym tytule „Słaba płeć? Towarzyszki przedwojennych polityków polskich”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in, że żona Ignacego Paderewskiego – Helena, często zakłócała przebieg konferencji, przerywała posiedzenia Rady Ministrów, wchodząc na salę bez pukania i zarzucając zebranym, że męczą jej męża. Żona premiera otwierała korespondencję, przyjmowała dokumenty, co więcej - czyniła to, nawet jeśli były opatrzone specjalną klauzulą tajności oraz dokonywała selekcji, czy wręcz cenzury informacji dochodzących do premiera. Przybliżona została również postać Michaliny Mościckiej - żony prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego oraz Jadwigi Salkowskiej, której mężem był Józef Beck – wicepremier, minister i wiceminister spraw zagranicznych oraz senator dwóch ostatnich kadencji II Rzeczypospolitej. Pani doktor opowiedziała zebranym o tym, jak silne, ambitne, niezależne, stanowcze i oddane sprawie polskiej były wspomniane kobiety.

 

Kolejne wystąpienie dotyczyło działalności powstańczej na Kujawach, w Wielkopolsce i Królestwie Polskim. Wykład pn. „Szlakiem Powstańców Styczniowych” wygłosiła laureatka Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z Historii, Języka Polskiego i Geografii, laureatka etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Orzeł Biały – nasza duma” oraz XXXI Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej Alicja Chruszczewska (uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr 6 w Bydgoszczy). Na zakończenie zaprezentowała się miłośniczka historii, zauroczona epoką napoleońską. Dominika Strymińska to uczennica I klasy LO nr 1 w Bydgoszczy. Podczas spotkania zapoznała zebranych z „Kodeksem Napoleona”.

 

Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne uczniów bydgoskich placówek. Usłyszeliśmy Preludium z II suity Jana Sebastiana Bacha na wiolonczeli w wykonaniu uczennicy II klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 6 oraz Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy, laureatki wielu konkursów ogólnopolskich, uczestniczki Lusławickiej Orkiestry Talentów Zuzanny Nogaj. Usłyszeliśmy także poezję śpiewaną w wykonaniu zespołu składającego się z uczniów II klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Bydgoszczy oraz uczniów z LO 6 i 7 -  Julia Man, Kornelia Pulchna, Michał Tobolewski (ZSO 1) oraz Jakub Deszcz (ZSO 6) i Hubert Ochimowski (LO 7). W przyszłości każdy z nich chce związać swój zawód z muzyką. Inspirują ich różne gatunki: jazz, blues, metal, ciężki rock i muzyka alternatywna.

 

Na koniec konferencji zabrzmiały dwa utwory: „Nic dwa razy się nie zdarza” Łucji Prus oraz „Nieznajomy” z repertuaru Dawida Podsiadło w wykonaniu Małgorzaty Brączyk – uczennicy I klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 6 w Bydgoszczy, której pasją jest śpiew. Małgorzata jest uczestniczką i laureatką wielu konkursów wokalnych. Ostatnio zajęła drugie miejsce w konkursie Pieśni Maryjnej w Chełmnie.

 

„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.