„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności" - podsumowanie spotkania
Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 28 października 2019 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Adresatami wydarzenia byli uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz siódmych i ósmych klas szkół podstawowych.
Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział ok. 200 uczniów z bydgoskich szkół ponadpodstawowych i podstawowych, m.in. z LO nr 1, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych oraz SP nr 30 i 56. Tematyka spotkania obejmowała nauki przyrodnicze i techniczne: geografię, kartografię, geodezję, budownictwo i architekturę.
Konferencję rozpoczął dr Mirosław Rurek - adiunkt w Zakładzie Badań Historii Krajobrazu Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W prelekcji zatytułowanej „Od skały do piasku – jak on powstaje?” opowiedział uczestnikom o tym, jak powstają skały i jakim procesom podlegają. Uczestnicy dowiedzieli się, że wielkość ziaren piasku waha się zależnie od przyjętej klasyfikacji od 0,05 lub 0,063 do 2 mm. Natomiast gęstość ziaren piasku kwarcowego wynosi około 2,62 g/cm³. Prowadzący bardzo szczegółowo przedstawił też typy piasku i rodzaje materiałów skalnych.
Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Ich autorami byli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów. Uczeń III klasy 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy Ryszard Piasecki to pasjonat sportu i przygód. Od wczesnych lat uprawiał bieg sprinterski, był wielokrotnym mistrzem olimpiady młodzieżowej. Obecnie uczy się na kierunku matematyczno-geograficznym i planuje studiować ekonomię. Jednak to wspinaczka wysokogórska jest jego pasją. Pragnienie eksploracji ośmiotysięcznika w Himalajach to obecnie jego marzenie i cel. Ryszard w wykładzie „Polski Himalaizm Zimowy” opowiedział m.in. o znanych polskich himalaistach, m.in. o Wojciechu Kurtyce, Jerzym Kukuczce czy Wandzie Rutkiewicz.
Uczennice Zespołu Szkół Budowlanych Klaudia Gackowska i Maria Januszewska w wykładzie „Budowlanka: pasje i kariera” opowiedziały o swojej pasji i przyszłym zawodzie, czyli o renowacji elementów architektury z innowacją architektura wnętrz oraz o ich hobby: historii sztuki. Uczestnicy dowiedzieli się także, w jaki sposób należy przygotowywać się do Olimpiady Artystycznej, w której uczennice brały udział.
Kolejnym prelegentem była dr inż. Anna Kaczmarek – adiunkt w Katedrze Budownictwa i Fizyki Budowli Wydziału Budownictwa i Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W wykładzie pn. „Budynki wysokie i wysokościowe w Polsce i na świecie” przedstawiła ciekawe, nowoczesne metody używane w budownictwie oraz innowacyjne systemy w architekturze. Na koniec pani doktor zachęciła zebranych do poszerzania wiedzy, dążenia do sukcesu i do udziału w kołach naukowych UTP.
Spotkanie wzbogacił występ artystyczny uczniów z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Zaprezentowali się Julia Konkol, Patrycja Pączka, Kajetan Jopek wraz z grupą wokalną „Jerzyki” pod kierownictwem dr. Jerzego Radomskiego.
„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.
Tekst: Monika Grzybowska