„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” – podsumowanie spotkania 26.10.2022
Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 26 października 2022 r. w sali widowiskowej bydgoskiego Pałacu Młodzieży i adresowane było do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz siódmych i ósmych klas szkół podstawowych.
Forum Olimpijczyków służy do stworzenia okazji do publicznej prezentacji dorobku naukowego zdolnych uczniów oraz do wszechstronnego rozwijania i wspierania młodzieży. Prelegentami spotkania byli uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych: Maciej Krainski, Kacper Golik, Jakub Chachowski, Michał Leszczyński oraz uczennica I LO Oliwia Rajchenbach. W spotkaniu wzięło udział 210 osób z bydgoskich szkół: SP 43, SP 41, SP 32 oraz I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Tematyka konferencji obejmowała dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych oraz nauk przyrodniczych. Zdolni uczniowie zaprezentowali swój dorobek naukowy oraz zachęcili do poszerzania wiedzy i dążenia do sukcesu.
Konferencję rozpoczął Pan dr inż. Paweł Maćkowiak - naukowiec i nauczyciel akademicki, autor patentów oraz rozwiązań konstrukcyjnych wykorzystywanych w przemyśle. Podczas wykładu przybliżył tematykę procesu projektowania nowych maszyn i urządzeń. Zaznajomił uczestników z obszarem zawodu inżyniera mechanika, inspirując i zachęcając młodzież do poszerzania wiedzy i do studiowania nauk inżynieryjno-technicznych.
W kolejnym punkcie konferencji wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych. Jakub Chachowski to dwukrotny finalista Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, finalista Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej oraz zwycięzca Mistrzostw IT w kategorii Cyberbezpieczeństwo. Wielokrotny stypendysta programów stypendialnych, w tym Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Kacper Golik - dwukrotny finalista Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, laureat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej oraz zwycięzca Mistrzostw IT w kategorii Cyberbezpieczeństwo. Wielokrotny stypendysta programów stypendialnych, w tym Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Michał Leszczyński jest informatykiem. Finalista Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości oraz finalista Mistrzostw IT w kategorii Robotyka. Stypendysta wielu programów stypendialnych. Młodzi zdolni uczniowie zaprezentowali swój dorobek naukowy. Przedstawili prelekcję pt. „Jak połączyć teorię z praktyką, aby odnieść sukces”. Uczniowie przedstawili zbudowane przez siebie układy elektroniczne i zaprezentowali własne projekty urządzeń elektronicznych.
Następną prelegentką była uczennica I LO Oliwia Rajchenbach, której zamiłowania do nauki oraz pasje związane m.in. z pomocą w hipoterapii, stały się inspiracją do wystąpienia. Zaprezentowała temat z zakresu nauk przyrodniczych pod tytułem „Behawiorytyka koni w pigułce”. Podczas prelekcji omówiła aspekty związane z antropomorfizacją koni, teorią dominacji wg. Johna Fishera oraz mową niewerbalną zwierząt.
W dalszej części Forum Olimpijczyków wystąpił Maciej Kraiński z Zespołu Szkół Elektronicznych, laureat pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie „Elektronika - by żyło się łatwiej”, organizowanym przez Politechnikę Śląską, a także laureat okręgowy w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości w latach 2021 i 2022. Tytuł prelekcji Macieja Krainskiego brzmiał: „Technika cyfrowa w moich wynalazkach". Prelegent przedstawił prezentację połączoną z pokazem swoich mikroprocesorowych urządzeń elektronicznych „Pixel Play”, „Pixel Watch”, „Pixel Play2”, „MK Watch V1”, „MK Watch V2”. Zaprezentowane projekty były nagradzane w wielu prestiżowych konkursach. Na zakończenie szczegółowo omówił i przedstawił budowę układów i oprogramowania oraz proces ich tworzenia.
Podczas konferencji odbyły się również dwa występy młodzieży uzdolnionej artystycznie. Swoje talenty muzyczne zaprezentowała licealistka Natalia Grela w utworze Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Natomiast młode artystki z Zespołu Tańca Współczesnego DMT pod kierunkiem pani Enii Rożankowskiej zatańczyły do choreografii „Connecting People?”.
"Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności" zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego "Zdolni znad Brdy".
Koordynacja: Małgorzata Maćkowiak.
Fot. Sandra Wróblewska.