"Forum Olimpijczyków – Laboratorium Zdolności" - podsumowanie spotkania (16.01.2015)
Kolejne spotkanie z cyklu "Forum Olimpijczyków – Laboratorium Zdolności" odbyło się 16 stycznia 2015 r. w sali konferencyjnej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Wzięło w nim udział ok. 80 uczniów z bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych, m.in. z Liceum Ogólnokształcącego nr 6, Liceum Ogólnokształcącego nr 8 i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych.
Konferencję rozpoczęły dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek (literaturoznawczyni z Zakładu Teorii Literatury i Wiedzy o Sztuce UKW) oraz dr Iwona Benenowska (językoznawczyni z Katedry Gramatyki i Semantyki UKW, współpracująca z Katedrą Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej). Wygłosiły one wykład pod tytułem "Sztuka zamknięta w słowach", któremu towarzyszyła analiza wiersza dokonana wspólnie z widownią.
Głównym punktem programu były prezentacje połączone z przeprowadzeniem doświadczeń. Ich autorami byli uczniowie - laureaci i finaliści olimpiad. Swe pasje i umiejętności przedstawiła Daria Rzyska (finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, uczennica klasy maturalnej Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych) w wykładzie "Przestrzeń teatralna w XXI wieku". Uczniowie drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego nr 6: Julianna Błaszczyk (finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego) i Jakub Jaworski (założyciele szkolnego teatru „¡Evviva L'arte!”) w wykładzie połączonym z prezentacją scenek teatralnych zachęcili wszystkich do poszerzania wiedzy z zakresu literatury i teatru.
Spotkanie wzbogacił występ artystyczny Błażeja Kaczmarczyka (uczeń LO nr 6) oraz grupy teatralnej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych pod kierownictwem Aldony Nowakowskiej. Scenka zatytułowana "10 tysięcy talarów" została wykonana przez zespół na podstawie dwóch scen "Skąpca" Moliera w ramach realizacji Bydgoskiego Grantu Oświatowego "Pieniądz w literaturze".
Na zakończenie spotkania wystąpiła dr Natalia Mrozkowiak – pracownik Wydziału Studiów Stosowanych Instytutu Kulturoznawstwa Zakładu Historii Kultury WSG w Bydgoszczy. W prelekcji zatytułowanej "Słowa i obrazy, czyli wzajemne inspiracje literatury i malarstwa" wyjaśniła, iż obraz był pierwszą próbą utrwalenia ludzkich doświadczeń i przedstawienia rzeczywistości, a także jest uniwersalnym sposobem komunikacji i elementem języka wizualnego. Słowo natomiast zastępuje obrazowanie wizualne konstrukcjami językowymi. Widzowie zapoznali się bliżej m.in. z hieroglifami, wierszami wizualnymi, iluminacją średniowiecznych rękopisów, formami słowno-obrazkowymi w baroku i renesansie, a także z nowoczesną ilustracją książkową.
"Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności" zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego "Zdolni znad Brdy".
Tekst: Monika Grzybowska