„Cztery pory roku... z chemią” w zimowej szacie podsumowań

Opublikowano: 2017-12-15 12:52, Numer artykułu: 3404 , Autor: D.Wierski

Dobiegły końca warsztaty chemiczne „Cztery pory roku... z chemią”, realizowane w Zespole Szkół Chemicznych w ramach Grantu Fabryka Szans.

 

Szelest kartek spadających z kalendarza, sugerujący nastanie zimy, zainspirował uczestników zajęć do spreparowania „sztucznego śniegu” w postaci pięknych kryształków, które zostały wyhodowane z zachowaniem należytej procedury preparatywnej. W atmosferze zbliżających się Świąt uczniowie ochoczo przystąpili do badań analitycznych pieczywa cukierniczego w postaci pierników. Aromat korzennych przypraw wypełnił pomieszczenia laboratoryjne, w których na co dzień dominują iście odmienne zapachy, charakterystyczne dla substancji chemicznych. Mikołajkowa kartka z kalendarza zaszeleściła pomysłem samodzielnego wykonania prezentu w postaci kremu do rąk, którego składniki można było skomponować według własnej inwencji twórczej, łamiąc jego tradycyjną recepturę.

 

Uczniowie z bydgoskich szkół gimnazjalnych przez kilka miesięcy z ochotą poświęcali swoje sobotnie przedpołudnia na przygodę z chemią. Zdolni znad Brdy poszerzali swoje chemiczne horyzonty z zaangażowaniem i dociekliwością godną badacza. Eksperymenty, które wykonywali, otworzyły przed nimi nowe możliwości empirycznego zgłębiania tajników sztuki analitycznej. Rezultatem tego były plakaty pt. „Chemia jest w nas” oraz prezentacje multimedialne, które udowodniły również tezę, że „Chemia jest wokół nas”.

 

Przypieczętowaniem sukcesu edukacyjnego związanego z nabyciem nowej wiedzy i umiejętności chemicznych są Certyfikaty, które Beneficjenci projektu otrzymali na zakończenie warsztatów. Opinię o „Czterech porach roku… z chemią” wyrazili w ankiecie ewaluacyjnej, dokonując jednocześnie podsumowania tematyki zajęć laboratoryjnych, sposobu prowadzenia warsztatów oraz oceny zaplecza dydaktycznego. [Oryginały ankiet znajdują się w dokumentacji grantu, można się z nimi zapoznać w siedzibie Zespołu Szkół Chemicznych.]

 

Dziękuję Gimnazjalistom, którzy swoją zaangażowaną postawą syntezy ogólnej, analizy szczególnej i wymiany obopólnej motywowali się wzajemnie do poszukiwania chemicznej prawdy o otaczającym nas świecie.

Dziękuję p. Laborantce, która była Dobrym Duchem „4 pór roku… z chemią”, za to, że dbała o organizowanie technicznego zaplecza warsztatów.

 

Autorka projektu:
Beata Majerska