Zaproszenie na warsztaty geologiczne „Minerały w akcji” 22–23 kwietnia 2026 r.
Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, w ramach realizacji Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”, zaprasza uczniów szkół podstawowych klas 3–8 na warsztaty geologiczne pn. „Minerały w akcji” z cyklu „Poszerzanie Horyzontów Myślowych”. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań naukami przyrodniczymi oraz popularyzacja wiedzy z zakresu nauk o Ziemi poprzez zajęcia o charakterze praktyczno-eksperymentalnym.
Miejsce: Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 27 – sala konferencyjna 115
Termin: 22–23 kwietnia 2026 r. (środa–czwartek)
Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne (ok. 90 minut)
Jedna grupa warsztatowa liczy do 25 uczniów.
Proponowane terminy i godziny zajęć:
22.04.2026 (środa)
I grupa – 9.00–10.30 (lista rezerwowa)
II grupa – 11.00–12.30 (lista rezerwowa)
III grupa – 13.00–14.30 (lista rezerwowa)
23.04.2026 (czwartek)
IV grupa – 9.00–10.30 (lista rezerwowa)
V grupa – 11.00–12.30
VI grupa – 13.00–14.30
Prowadzący
Marcin Jaśkiewicz – geolog, edukator oraz popularyzator nauk o Ziemi związany z regionem Krainy Wygasłych Wulkanów (Góry i Pogórze Kaczawskie). Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujący się w geoturystyce, geoedukacji oraz praktycznym rozpoznawaniu i pozyskiwaniu minerałów. Od wielu lat prowadzi autorskie warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, łącząc wiedzę naukową z praktycznym doświadczeniem terenowym.W swojej działalności dydaktycznej koncentruje się na popularyzacji wiedzy geologicznej poprzez bezpośredni kontakt z materiałem badawczym oraz aktywne metody pracy, umożliwiające uczestnikom poznanie procesów geologicznych zachodzących w środowisku naturalnym.
Warsztaty mają charakter interaktywny i eksperymentalny. Uczestnicy pracują w mniejszych zespołach, wykonując zadania badawcze oraz obserwacje z wykorzystaniem autentycznych okazów minerałów. W trakcie zajęć uczestnicy:
- poznają podstawowe pojęcia związane z budową i klasyfikacją minerałów,
- nauczą się rozróżniać minerały od innych substancji występujących w przyrodzie,
- zapoznają się z budową kryształów oraz różnorodnością form krystalicznych,
- poznają właściwości fizyczne minerałów, takie jak połysk, barwa i rysa,
- zapoznają się z wybranymi minerałami o szczególnej wartości i znaczeniu gospodarczym (m.in. diament, szmaragd, złoto, topaz),
- poznają podstawowe rudy metali oraz ich znaczenie surowcowe,
- nauczą się określać twardość minerałów z wykorzystaniem skali twardości Mohsa,
- przeprowadzą obserwacje wybranych reakcji chemicznych (m.in. reakcja kwasu solnego z węglanami),
- poznają mniej oczywiste właściwości minerałów, takie jak magnetyczność, luminescencja w świetle UV czy wybrane efekty optyczne.
Podczas zajęć uczestnicy będą pracować z licznymi okazami minerałów oraz z wykorzystaniem podświetlanych lup, co umożliwi dokładną obserwację ich cech diagnostycznych.
Zgłoszenia klas prosimy kierować do dnia 15 kwietnia 2026 r. do koordynatora programu „Zdolni znad Brdy”: Małgorzata Maćkowiak, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, e-mail: malgorzata.mackowiak@palac.bydgoszcz.pl, tel. 52 321 00 81 wew. 310.
Zgłaszając uczniów należy podać szkołę, klasę, termin, godzinę, adres mailowy opiekuna. Z jednej szkoły można zapisać maksymalnie 25 uczniów. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Warsztaty organizowane są przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.