"Poszerzanie Horyzontów Myślowych" - zapowiedź spotkania 13.11.2023

Opublikowano: 2023-10-26 13:24, Numer artykułu: 73828 , Autor: D.Wierski

Spotkanie zatytułowane „Mózg a nasze emocje” odbędzie się 13 listopada 2023 roku w sali konferencyjnej Pałacu Młodzieży (s. 115) w godz. 16.30-18.00.

 

Prowadzącym będzie dr n. med. Marek Jurgowiak, adiunkt w Katedrze Biochemii Klinicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wiceprzewodniczący Rady Programowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Popularyzator nauki (Laureat Edycji 2011 Konkursu Popularyzator Nauki Serwisu Nauka w Polsce i PAP), współautor podręcznika „Biologia na czasie”, Wyd. Nowa Era.


“W głowie człowieka  znajduje się niemal półtorakilogramowa struktura mózgu, generująca niezwykłą funkcję jaką jest... umysł. Dzięki temu, Homo sapiens zdolny jest do namalowania Mony Lizy, napisania Hamleta czy skomponowania IX Symfonii oraz stworzenia... nauki. Dzięki nauce mózg jest strukturą mogącą poznawać siebie wraz z powstającymi w niej emocjami. W coraz lepszym poznaniu mózgu obecnie wspomagają nas osiągnięcia nie tylko biologii, neurobiologii i medycyny, ale i nauk ścisłych. To dzięki fizykom pracę żyjącego mózgu możemy obserwować chociażby na rezonansie magnetycznym. Ponieważ żyjemy pośród innych ludzi i ich mózgów, niezwykle istotne są wzajemne międzyosobnicze oddziaływania, tak jak ważne są interakcje międzygatunkowe, a wśród wielu z nich kluczowymi dla przeżycia i przetrwania są emocje takie jak empatia i agresja“.


Wstęp: bezpłatny.


Informacje i zgłoszenia do 9.11.2023 r. u koordynatora programu „Zdolni znad Brdy” Małgorzaty Maćkowiak, e-mail: m.mackowiak@palac.bydgoszcz.pl lub tel. 52 321 00 81 wew. 310. Prosimy o podanie następujących danych: imię i nazwisko, nazwa placówki, mail do kontaktu.