Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy oczami młodzieży
„Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy oczami młodzieży” to grant realizowany przez Zespół Szkół nr 8 we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 35.
Położenie obu szkół w pobliżu Kanału Bydgoskiego pozwoliło wykorzystać ten trakt wodny jako ciekawy obiekt do przeprowadzenia zajęć terenowych i konkursów organizowanych dla bydgoskich szkół podstawowych.
Dzięki grantowi, w roku szkolnym 2023/2024 promowane były atrakcje turystyczne związane ze Szlakiem Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy (TeH2O, czyli T – jak technika, H – jak historia, O – jak opowieść), który jest przemysłowym szlakiem tematycznym łączącym historię piętnastu miejsc wpisanych w przestrzeń miasta organicznie związanego z wodą. W tym celu nawiązana została współpraca z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy oraz z Muzeum Kanału Bydgoskiego, aby poszerzyć zakres przedsięwzięcia, a tym samym zwiększyć zainteresowanie Bydgoszczą jako małą ojczyzną.
Projekt składał się z kilku konkursów dedykowanych dzieciom i młodzieży w różnych kategoriach wiekowych, w tym osobno dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Najmłodsi mieli za zadanie wykonać komiks (Legenda o początkach Bydgoszczy), klasy 4-8 musiały przygotować ulotkę lub folder promujący najciekawsze zakątki miasta. Młodzież mogła również wykazać się umiejętnościami manualnymi, tworząc makietę dowolnego turystycznego obiektu w Bydgoszczy.
Finałem tych działań była gra terenowa na terenie osiedla Miedzyń-Prądy. W trakcie jej trwania drużyny wyposażone były w kompasy, GPS i inne narzędzia potrzebne do pomiarów, obliczeń i rozszyfrowywania zagadek. Pytania związane były z zagadnieniami dotyczącymi Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy, ze szczególnym uwzględnieniem Kanału Bydgoskiego. Dodatkowo pojawiły się pytania na temat najciekawszych atrakcji Bydgoszczy, by podkreślić rolę miasta na turystycznej mapie Polski.