Śladami Króla Kazimierza Wielkiego

Opublikowano: 2024-05-28 09:19

„Śladami Króla Kazimierza Wielkiego - gry i konkursy z historią w tle na cześć patrona miasta i szkoły”  to tytuł projektu realizowanego przez nauczycieli i uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych. Był on realizowany od kwietnia do czerwca 2024 r.

Już od 2011 roku IV LO kieruje do młodych ludzi z całej Polski zaproszenie do wspólnego świętowania na cześć Kazimierza Wielkiego. W konkursach biorą udział uczniowie z bydgoskich szkół oraz placówek oświatowych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Króla Kazimierza Wielkiego i noszących imię tego monarchy.

Organizatorzy, którymi są nauczyciele i uczniowie IV LO w Bydgoszczy, postawili sobie za cel upowszechnianie oraz pogłębianie wiedzy o dokonaniach swojego patrona.

Dzieci i młodzież mogła uczestniczyć w konkursach, wykładach, spotkaniach, happeningach i debacie. Zaplanowane działania rozwijały zainteresowania uczniów historią, kulturą, sztuką oraz doceniały pasje młodych ludzi.

O Kazimierzu Wielkim było słychać nie tylko w szkole za sprawą zorganizowanych happeningów przed pomnikiem króla na Wałach Jagiellońskich w Bydgoszczy.

Pierwszy był zorganizowany z okazji rocznicy nadania praw miejskich Bydgoszczy przez Kazimierza Wielkiego. Towarzyszyła mu sonda uliczna na temat historii miasta. Mieszkańcy grodu nad Brdą otrzymali przygotowane przez uczniów ulotki zawierające informacje na temat życia króla,  jego ogromnych dokonań dla miasta, regionu i całego kraju. Relacja z tego wydarzenia można było usłyszeć w Radiu PLUS.

Impulsem dla drugiej akcji były urodziny patrona szkoły. Uczniowie „Czwórki” przygotowali akcję typu flashmob, która wywołała uśmiech mieszkańców miasta i przypomniała o urodzinach monarchy.

W szkole uczniowie mieli okazję wziąć udział w debacie oksfordzkiej. Szkolna świetlica zamieniła się w salę obrad, gdzie dwa zespoły rywalizowały ze sobą. Uczestnicy byli zobowiązani do przedstawienia mocnych i logicznych argumentów broniących swoich stanowisk wobec postawionej tezy - „Kazimierz Wielki zasługuje na miano najskuteczniejszego króla z dynastii Piastów”.

Ukoronowaniem wszystkich działań projektowych była gala rozdania nagród w konkursie "Śladami króla Kazimierza Wielkiego", która odbyła się 28 maja 2024 r. Relacja z wydarzenia transmitowana była w Radiu PLUS.

W tym roku uczniowie wykazywali się swoją wiedzą, umiejętnościami i talentem biorąc udział w czterech kategoriach konkursowych:

- literackiej – „Legenda o królu Kazimierzu Wielkim”

- historycznej – „Życie codzienne w średniowiecznym mieście” (lapbook)

- plastycznej – „Wielkie czyny Kazimierza Wielkiego” (komiks)

- multimedialnej – „Śladami Kazimierza Wielkiego” (wirtualny spacer po swojej miejscowości)

Główną częścią gali było uhonorowanie talentu i pracy uczestników konkursu, spośród których jury wyłoniło 22 laureatów.

W czasie ceremonii można było wysłuchać wykładu dr Moniki Opioły-Cegiełki - adiunkta Wydziału Historycznego UKW w Bydgoszczy na temat śladów Kazimierza Wielkiego w Polsce. Pełen naukowej i dydaktycznej pasji wykład przybliżył sylwetkę króla i pokazał jak wiele jest miejsc, gdzie możemy podziwiać współczesne ślady niezwykłej przeszłości. Prelekcji towarzyszyła atrakcja przygotowana przez uczniów IV LO - quiz o ich patronie. Była to nie tylko wspaniała zabawa, ale i ciekawa lekcja historii.

Wszystkim uczniom gratulujemy kreatywności i pasji w realizacji konkursowych zadań. Nauczycielom dziękujemy za rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania postacią i działalnością Kazimierza Wielkiego.